Artėjant paskutiniam pavasario mėnesiui jau beveik visi būna pramankštinę rankas kas plūdine, kas dugnine, o kas ir spiningu upėse. Gegužės mėnesį jau drąsiai galima planuoti išvykas prie ežerų, upių ar tvenkinių. Upėse vanduo būna nukritęs ir žuvų jau nebeblaško besikeičianti srovė, jos jau būna užėmusios vietas vasarojimui. Jau ir ežeruose bei tvenkiniuose pajaukinus galima sulaukti baltos žuvies. Na, o jei pavasaris buvo tais metais ankstyvas, tai ir lydekos neleidžia liūdėti spiningautojams.

1986 ir 1989 m. gegužės pradžioje Varėnos rajone esančiame Kampio (Pilvingio) ežere bei pro jį pratekančiuose upeliuose jau aktyviai kibo kuojos, melduose - raudės ir ešeriai, prie smėliuko - gružliai. Neryje irgi puikiai gaudėsi aukšlės, pasitaikė ir vienas kitas žiobris. Sekančiais metais kaip niekad Neryje kibo stambios aukšlės – net iki 70 gramų pasitaikydavo.

1988 metais „atradau” ūsorius. 14 d. krito pirmasis – 2,2 kg 57 cm., 17 dieną jau du – 1 kg ir 1,15 kg. 23 d. dar buvo suviliotas puskilograminis žiobris. 1991 ir 1992 metais jau nuo mėnesio pradžios (2 ir 3 dienomis) gerai kibo ūsoriai, gražūs šapalai, o begaudant dugnine ūsorius naktį pakliuvo 0,8 kg žiobris. Tokie tikrai retai pasitaikydavo Neryje. Dugnine, net ir vėluojant pavasariui, nuo mėnesio vidurio po neršto visada gerai kibdavo geri šapalai, pasitaikydavo tikrai gražių meknių. Ūsoriai dar būdavo neišneršę, bet kibdavo aktyviai vakarėjant ar visiškai sutemus. 1995 metai, kaip minėjau ankstesnių mėnesių aprašymuose, praleidau Klaipėdoje, tad mano dienoraštyje likę tokie to meto užrašai: 10 dieną - Baltijos jūra, šiaurinis molas – kelios dešimtys plekšnių, keletas jūrinių (gyvagimdžių) vėgėlių;17 dieną – 120 vnt. strimėlių; 26 dieną Minijoje spiningu – kilograminė lydeka (dar su ikrais !!!), šapalas, ešeriai, 0,8 meknė...

1996 metais labai susidomėjau upėtakiais – įstojau į Merkio klubą. 2 dieną krikštas Spenglos upėje (Merkio baseinas) – 3 imami upėtakiai: 31, 36 ir 37 cm. Tuo tarpu Vilnelės upėje masiškai kibo maži upėtakiukai tiek ant voblerio, tiek ant sukrės. 1998 metų 12 dieną Neryje ištraukiau 3,5 kg 58 cm karpį (žr. „Neries monstrai”). 1999 metų 25 d. atsitiktinai Musės upėje ties Musninkais teko pagauti keletą vaivorykštinių upėtakių. Visi jie buvo kaip „Maximos” akvariume – vieno dydžio, tik mažesni. Kaip jie ten pateko – belieka tik spėlioti.

Taigi, mieli zvejokliai, gegužės mėnuo bene tinkamiausias išmėginti visus žvejybos būdus visuose vandens telkiniuose, nes žuvys jau atkutę ir ruošiasi aktyviai dalyvauti mūsų organizuojamuose meet’uose. Žinoma, dar teks palaukti mėnesiuką kokį snaudžiančių šamų.

Drageris


1997 gegužės 8 – 9 d.
Kaliningrado srities kanalai. Buvom septyniese. Iš ryto oras buvo labai geras, deja kol nuvažiavom į vietą, labai pasikeitė. Vakare pradėjo lyti ir lietus nenustojo iki išvažiavimo. Žvejojau tik kokias 3 - 4 valandas. Kibo tikrai neblogai, tačiau lietus neleido normaliai žvejot. Kibo beveik vien plakiai, pagavau apie 10 kilogramų.
Mėnulis: jaunatis, vėjas: nepastovios krypties, visą laiką lietus.

1997 gegužės 27 d.
Pašvinio ežeras. Nulėkėm su draugu išmėginti naujos medinės valties. Spiningauti pradėjom apie 18 valandą, tačiau pirmoji 250 g. lydekaitė užkibo tik apie 20 valandą. Griebė geltonos spalvos tvisterį su raudona uodega. Draugas irgi greit pagavo 500 g lydekaitę ant balto riperio su juoda nugarėle.
Vėjas ir oras: labai nepastovūs, mėnulis: pilnatis.

1998 gegužės 16 d.
Kalotės ežeras. Spiningavimo varžybos. Buvom dviese, startinis mokestis 12 Lt. Varžybų trukmė 5 valandos, gaudėme iš valčių. Žvejybos sąlygos buvo sunkokos, nes pūtė labai stiprus vėjas. Ežeras labai seklus ir beveik visur povandeninės žolės. Didesne kaip 2 numerio sukriuke nebuvo galima žvejot, nes sunkesnės kabindavosi už žolių. Apie voblerius negalėjo būti ir kalbų. Pagavau 5 lydekaites ir 6 ešerius, kurių bendras svoris buvo 2,36 kg. Pagal pagautų žuvų skaičių buvau trečias, o bendroje įskaitoje užėmiau septintą vietą. Visas žuvis pagavau ant Meps‘o Nr. 2, su juoda musele ant kabliuko. Visi kibimai ežero viduryje. Arčiau kranto nei vieno kibimo nebuvo. Pirmos vietos svoris buvo 3,99 kg.
Vėjas: šiaurės rytų, labai stiprus, mėnulis: pilnatis.

1999 gegužės 8 d.
Kalotės ežeras. Spiningavimo varžybos. Vėl buvom dviese. Dalyvių susirinko labai daug - net 64. Varžybos prasidėjo 9 valandą ir tęsėsi 5 valandas. Šį kartą sekėsi blogiau nei pernai. Pagavau tik dvi lydekaites, kurios svėrė tik 540 g, užėmiau 24 vietą. Apie pusę dalyvių nepagavo nieko. Lydekaites pagavau ant balto Meps‘o Nr.2 su musele ir ant tokio pat numerio Meps‘o, tik geltono su raudonais taškeliais. Antros vietos laimėtojo žuvies svoris buvo 2,1 kg. Pirmą vietą užėmę klaipėdiečiai žuvį buvo susimetę į vieną krūvą, todėl jų svorio nerašau. Oras buvo neblogas, saulėta.
Vėjas: šiaurės vakarų, mėnulis: delčia.

1999 gegužės 16 d.
Kupiškio marios. Spiningavimo varžybos, organizatorius - Panevėžio klubas „Banga”. Dalyvių susirinko net 82. Varžybų pradžia 8.00 ir tesėsi 7 valandas. Man nesisekė juodai. Pradžioj buvo per lengvas inkaras ir vėjas mano valtį nešiojo kaip plunksną, paskui nuplyšo vienas irklo laikiklis, tai teko irtis kaip su kanoja. Pagavau vieną lydekaitę, kuri svėrė 633 g. 32 žmonės nepagavo nieko. Aš užėmiau 35 vietą. Lydekaitė griebė varinės spalvos sukriukę „Aglia long”. Didžiausia žuvis svėrė 7 kg. Labai vertingais prizais buvo apdovanoti 10 dalyvių. Oras saulėtas.
Vėjas: stiprus, mėnulis: jaunatis.

1999 gegužės 22 d.
Nemunas. Vežiau močiutę į Švėkšną ir išnaudojau progą pabuvoti prie Nemuno. Šilininkuose buvom apie 14 valandą. Pūtė labai stiprus pietvakarių vėjas. Valtimi persikėlėm į salą. Kairiajame salos ežerėlyje nepagavau nieko, o dešiniajame pagavau dvi lydekas ir vienos nepakirtau. Antroji lydeka užkibo prie pat kranto, mačiau net kaip griebė blizgę. Lydekas pagavau ant „Balzer colonel”. Lydekų svoriai 0,75 ir 1,2 kg. Draugas dugnine meškere pagavo porą karšių. Gaila, kad 18 valandą teko išvažiuoti namo, nors prasidėjo pats kibimas.
Mėnulis: priešpilnis.

1999 gegužės 29 – 30 d.
Nemunas, Šilininkai. Buvom dviese. Vakare iš salos prie iškyšulio pagavau lydeką ant balto „Balzer colonel”. Naktį ant dugninių nekibo visiškai. Rytą, apie 5 valandą prie giliosios dambos, ant amerikietiško mėlynos spalvos voblerio pagavau 0,85 kg starkį. Daugiau nepagavom nieko.
Vėjas: pietryčių, mėnulis: keitėsi į pilnatį.

2000 gegužės 8 d.
Vainagių ežeras. Buvom dviese, žvejoti pradėjom apie 17 valandą. Netrukus draugas pagavo mažą lydekaitę. Apie 18 aš irgi pagavau vieną, po to dar vieną apie 0,4 kg. Abi lydekaites pagavau ant „Meps aglia” geltonos spalvos su raudonais taškeliais. Kažkas dar buvo susidomėjęs balta vartikle, tačiau nesugriebė.
Šilta, mėnulis: jaunatis.

2000 gegužės 13 d.
Kalotės ežeras, spiningavimo varžybos. Buvau vienas iš Šiaulių. Varžybos prasidėjo 9:30 ir tęsėsi iki 15 valandos. Dalyvavo 28 žvejai. Oras pasitaikė giedras, bet pūtė gan stiprokas vėjas. Po kokio pusvalandžio pagavau lydekaitę, kuri griebė sukriukę „Meps” geltonos spalvos su raudonais taškeliais. Ilgą laiką nekibo visiškai. Baigiantis varžyboms nuplaukiau į kitą ežero galą ir ten pagavau dar vieną lydekėlę. Grįždamas atgal pagavau dar du lydekiukus, kurie susigundė baltos spalvos „Šelmiu”. Susumavus rezultatus, mano svoris buvo nedidelis - 1 kg ir 60g, tačiau tai buvo antras rezultatas. Pirmąją vietą laimėjo kaunietis, jo laimikio svoris buvo virš 2 kg. Buvau apdovanotas diplomu, spiningu ir 100 Lt.
Vėjas: stiprus vakaris, mėnulis: priešpilnis.

2000 gegužės 17-18 d.
Nemunas, Šilininkai. Vietoje buvome apie 19 valandą. Pabandžiau pažvejoti ežerėlyje šalia dambos, pagavau vieną ešeriuką. Vėliau prie giliosios dambos pagavau dar tris ešeriukus. Norėjau dar spiningauti, tačiau visi kėlėsi į salą, teko ir man keliauti su jais. Iš salos žvejojome dugninėmis. Pagavau vieną karšį ir unguriuką apie 0,4 kg. Draugai pagavo nemažai karšių. Tik prašvitus pradėjau spiningauti prie iškyšulio. Ant sidabrinės sukriukės pagavau 1,3 kg salatį. Paskui iki 8 valandos neturėjau nei kibimo. Po 8 valandos pagavau pora lydekų, 1,1 ir 0,8 kg. Dar buvau pakabinęs kažką rimto, tačiau neištraukiau. Lydekos griebė baltos spalvos „Giliją”. Dar buvau pagavęs sprindžio didumo starkiuką, kurį paleidau. Kol aš spiningavau, draugai sėkmingai traukė karšius, dar pagavo vieną žiobrį ir neblogą šapalą.
Vėjas: silpnas nepastovus, mėnulis: pilnatis.

2000 gegužės 23 d.
Nemunas prie žirgyno. Atvažiavom apie 18:30. Pūtė labai stiprus vakarų vėjas. Per tankiai suaugusius krūmus šiaip taip prasibrovėme prie dambų. Apie 19 valandą pagavau 0,8 kg lydeką, griebė sukriukę „Meps” Nr.3 geltonos spalvos su raudonais taškeliais. Vėliau nuo kitos dambos virš akmenų pagavau 1,4 kg šapalą, kuris griebė savadarbę sidabrinę sukriukę. Dar turėjau keletą kibimų, tačiau nesėkmingų.
Oras šiltas, mėnulis: pilnatis.

2001 gegužės 4 – 6 d.
Nemunas, Šilininkai. Važiavome pailsėti su šeimomis. Tik atvažiavus bandžiau spiningauti, tačiau vanduo labai pakilęs, dambos apsemtos, todėl spiningauti buvo bergždžias reikalas. Draugas iš salos vakare dar pagavo karšį. Rytą persikėlėme į salą ir apie 5 valandą pradėjome žūklę. Pagavau 4 karšius. Vakarop karšiai suaktyvėjo ir pagavome jų nemažai. Draugas ištraukė žuvį, kurios nepažinojome, svėrė ji apie 1 kg ir buvo panaši į salatį. Kitą rytą buvo labai didelis rūkas ir šalta. Rūkas neišsisklaidė iki 11 valandos. Vėl pagavome nemažai karšių ir kelias gražias kuojas. Prie stovyklavietės plūdine meškere pagavau kelias kuojas, plakius ir pora neblogų šapalų.

2001 gegužės 20 d.
Viekšneliai. Atvažiavom apie 5 valandą. Oras šaltas, stiprus vakarų vėjas. Kemsynuose pagavau nedidelį ešeriuką ir dar turėjau kibimą. Nuplaukęs į kairę ežero pusę įkirtau lydekaitę, tačiau šalia valties atsikabino. Vėliau prasidėjo gan intensyvus kibimas, pagavau 5 lydekaites nuo 300 iki 800 g svorio. Dar trys atsikabino šalia valties. Draugas pagavo 6 lydekaites ir neblogą ešerį. Visas žuvis jis pagavo ant guminukų. Grįžtant dešinėje ežero pusėje pagavau dar 5 ešerius ir lydekaitę. Didžiąją dalį lydekų paleidom, nes buvo mažokos. Lydekos ir ešeriai griebė sukriukes „Meps” Nr.4 baltos spalvos su raudonais dryžiais ir Nr.2 baltos spalvos su juoda musele. Draugas, žvejojęs guminukais turėjo labai daug tuščių kibimų, o aš sukriukėmis tik kelis.
Mėnulis: delčia.

2001 gegužės 26 d.
Viekšneliai. Oras vėl šaltas, vėjas stiprus. Iš ryto kibimo visai nebuvo. Vėliau nuplaukiau į kemsynus, kairėje ežero pusėje ir pirmu metimu įkabinau neblogą lydeką. Sunkokai įkėliau į valtį, pasvėriau - 5,6 kg. Tai mano kol kas didžiausia lydeka. Pagavau ją ant „Relax” riperio, balto su juoda nugarėle. Draugas pagavo vieną nedidelę lydekaitę, daugiau kibimų nebuvo.

2002 gegužės 19 d.
Tvenkinys važiuojant į Užventį. Žvejybą pradėjom apie 6:30 val. Tik pradėjęs žvejybą pagavau ešeriuką ant sidabrinės spalvos „Meps” sukriukes. Vėliau sekė daug kibimų įvairiuose tvenkinio vietose. Pagavau 10 lydekų, kurios griebė nedidelį voblerį. Daugiausia pagavau ant „Salmo” voblerio, tamsios spalvos su geltonais taškais. Daugiau kaip pusę lydekų paleidau, nes buvo per mažos. Draugai pagavo po keletą lydekaičių, bet irgi mažų, bei keletą ešerių. Oras rytą buvo giedras, vėjuotas, paskui apsiniaukė.
Mėnulis: priešpilnis.

Duba