2012-08-27 darbui baigiantis gauta informacija telefonu apie tai, kad Ilgelio ežere pastatyti tinklai.  "Tinklininkai" apsistoję prie ežero dviejose palapinėse, nurodyta transporto priemonės identifikaciniai numeriai ir markė.  Sužinota, kad iškylautojai apie 16 val., stipriai lietui lyjant, tikrino  tinklus. Buvo sunku patikėti, kad dienos metu, ežere, esančiame vos keli kilometrai nuo Varėnos, vyksta tokie dalykai. Nuvykus į nurodytą vietą ant kranto pamatėme guminę pripučiamą valtį,  transporto priemonę, palapines ir šalia esančius du žmones. Kurį laiką stebėjome iškylautojus. Apie 19.30 val. vienas iškylautojas įplaukė į ežerą ir, manome, ėmė tikrinti tinkluose įkliuvusį laimikį. Nieko neradęs, grįžo į krantą.

Mums prisistačius iškylautojas sakė,  kad tik žvejoja. Valtyje, priedangai, turėjo  meškerę. Tik iš ežero ištraukus 2 tinklus pilietis V. G. prisipažino, kad tinklai tikrai jo, ir kad tokiu būdu, tikėdamasis tinkluose neblogo laimikio, norėjo nustebinti kartu ilsėtis atvažiavusią žmoną. V.G. surašytas ATP protokolas, paimti du statomi žvejybiniai tinklai iš valo bei guminė valtis su irklais dviems asmenims. Šiandien piliečiui surašytas nutarimas ATP byloje. Skirta 200 lt. bauda, konfiskuoti tinklai ir guminė valtis.

* * * * * * * *

Nemuno deltos regioninio parko vandenys jau seniai traukia brakonierius. Pabuvoję už Lietuvos ribų, šio verslo „asai“ grįžo į gimtinę toliau tobulinti įgūdžių. Tuo įsitikino Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos inspektoriai.

Š.m. liepos 27 d. naktį pareigūnai vykdė reidą. Paryčiais Nemuno priešakinės deltos gamtiniame rezervate (Šilutės rajone) buvo pastebėti du asmenys, žvejojantys statomais tinklais. Pasirodo, tai Tauragės ir Šilutės rajonų gyventojai, ne kartą bausti už žvejybą draudžiamose vietose draudžiamais įrankiais ir būdais. Abu pažeidėjai – inspektoriams seniai pažįstami, kurių jau buvo „spėta pasigesti“.

Minėti asmenys beveik metus dirbo Airijoje, tačiau darbams pasibaigus, grįžo į Lietuvą ir ėmėsi „senojo verslo“. Bet ir čia jiems nepasisekė. Už šiurkštų Mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidimą administracinės baudos šiems „verslininkams“ siekia 1000 litų, o už žuvų ištekliams padarytą žalą – sugautus 70 vnt. karosų, 8 vnt. linų ir 1 raudę teks sumokėti ieškinį, vertą 1915 litų. Be to, konfiskuoti 4 vnt. statomų tinklų ir guminė valtis.

Primename, kad vadovaujantis Mėgėjiškos žūklės taisyklėmis, draudžiama žvejoti tinkliniais nemėgėjiškos žūklės įrankiais – tralais, traukiamaisiais, plukdomaisiais bei dreifiniais tinklais, gaudyklėmis, bradiniais, venteriais ir kitais verslinėje žvejyboje naudojamais tinkliniais įrankiais. Be to, Nemuno deltos regioninio parko Nemuno priešakinės deltos gamtiniame rezervate bet kokia žvejyba uždrausta ištisus metus.

* * * * * * * *

Praėjusį savaitgalį Utenos RAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai organizavo reidus Molėtų ir Zarasų rajonuose. Šių reidų metu nustatyti 8 Mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidėjai.

Penktadienį, apie 18 val. Siesarties ežere (Molėtų r.) šio rajono gyventojai E. V. ir S. Z. išsitraukė net 6 iš vakaro pastatytus tinklus. Tinkluose buvo įkliuvusios 2 lydekos, 9 karšiai, 10 ešerių ir 14 kuojų. Šios neteisėtai sugautos žuvys, kaip padaryta žala gamtai, įvertintos 693,39 Lt. Šią sumą pažeidėjai privalės atlyginti. Be to, dar bus skirtos ir administracinės baudos nuo 200 iki 700 litų.

Tą patį vakarą Antalieptės mariose, naudodami ilgesnes nei 20 cm. gumas, ką draudžia Mėgėjiškos žūklės taisyklės, žvejojo uteniškiai A. P., D. G. ir zarasiškis K. S. Jiems administracinės atsakomybės išvengti irgi nepavyks.

Jau apie 1 val. nakties Siesarties ežere aplinkosaugininkai užfiksavo po vandeniu judantį šviesos šaltinį. Pareigūnams tapo aišku, kad vykdoma neteisėta povandeninė žūklė. Siesarties ežere šis žvejybos būdas yra leidžiamas, tačiau Mėgėjiškos žūklės taisyklės draudžia tai daryti tamsiu paros metu – nuo saulės laidos iki patekėjimo. Grįžusį į krantą pažeidėją aplinkosaugininkai sulaikė. Tai kaunietis V. V. Jo laimikis -  3 nušautos lydekos. Reikia pažymėti, kad šios lydekos buvo mažesnės kaip 45 cm, kas irgi yra Mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidimas. Šiam piliečiui surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas, bus skirta administracinė bauda pagal LR ATPK 87 str. 1 dalį ir už neteisėtai sugautas 3 lydekas teks atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri yra 317,10 lt.

Šeštadienio vakarą Kertuojų ežere (Molėtų r.) aplinkosaugininkai užfiksavo, kaip du piliečiai plaukdami valtimi tikrina tinklą. Kadangi ta ežero pakrantė, kur grįžo pažeidėjai, yra labai užpelkėjusi, o vieta, iš kur pažeidimas buvo fiksuojamas vaizdo įrašu, – už kelių šimtų metrų, minėti piliečiai spėjo pareiti į savo sodybą. Kai pareigūnas atėjęs į kiemą prisistatė ir pareiškė pretenzijas dėl neteisėtos žvejybos, vienas iš pažeidėjų nepakluso teisėtiems reikalavimams niekur neiti, bandė sprukti į namo vidų. Kieme buvęs pašalinis asmuo, po to  iš namo išėjęs ir antras pažeidėjas taip pat nevykdė nurodymų, elgėsi agresyviai, tad pareigūnas, siekdamas išvengti sunkesnių konflikto pasekmių ir kitaip negalėdamas sulaikyti pažeidėjų, buvo priverstas panaudoti spec. priemones. Čia vyrų ginti stojo ir kieme pasirodžiusi moteris – grasino aplinkosaugininkams teismais, užgauliojo. Siekdama, kad jos šeimos nariai išvengtų administracinės atsakomybės už neteisėtą žvejybą ir norėdama pagąsdinti aplinkosaugininkus, iškvietė policiją.  Policijos pareigūnai vienam iš pažeidėjų nustatė 1,52 promilės girtumą, kas greičiausiai ir buvo tokios „drąsos“ ir konflikto priežastis. Už neteisėtą žvejybą molėtiškiams S. Š. ir R. Š. surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai, paimtas statomas tinklas ir valtis. Už šį pažeidimą bus skirtos ir administracinė baudos.

Aplinkos ministerijos informacija