Saulius Navickis

Karpių žūklės profesionalas

Vasarai įpusėjus įšyla ir didieji Lietuvos ežerai. Plačiuose jų vandenyse jau nuo senų sovietmečio laikų plaukioja ne vienas trofėjinis laimikis – laukinis karpis. Nors pasak rašytinių šaltinių karpiais buvo įžuvintas ne vienas ežeras, bet tikrai ne visuose jų likę. Ten kur karpių dar yra, jų nėra labai gausu. Principas ,,pagavai- paleisk“ galioja toli gražu ne visiems mūsų krašto žvejams.

Pasiruošimą žūklei laukiniame vandens telkinyje pradedu iš anksto, nors atstumai nėra menki, stengiuosi padaryti bent kelis išankstinius pajaukinimus. Kadangi ežeruose pakankamai gausu ir kitos baltos žuvies, todėl pagrinde jaukinu baltyminiais kukuliais. Jau kelis metus mano pasirinkimas gaudant laukiniuose ežeruose yra ,,Dynamit bait Monster Tigernut Red-Amo“ baltyminiai kukuliai. Jaukinimui naudoju 20 mm. ir didesnius boiliukus. Paprastai jaukinu po 2-3 kg. kukulių ir savaitgalį nuo penktadienio pradedu savo žvejybą.

Kaip visada jei kažkur skubi, tai tikrai visada atsiras papildomų darbų. Vieną eilinį penktadienį, kad ir kaip skubėjau anksčiau pabaigti darbus, prie ežero atvykau tik 10 val. vakaro. Vieta man žinoma, kad būtų greičiau prisipučiu valtelę ir pasižymėjęs žūklės vietą markeriu, pajaukinu 3 kg. kukulių. Dar prieš sutemstant į vandenį skrieja masalai, juos užmetu aplink jaukintą plotą, nes kaip žinia didžiausi karpiai visada maitinasi iš šėrimo taško kraštų. Savaitgalis prabėga akimirksniu, kibimo nebuvo. Greičiausiai karpiai dar nėra labai aktyvūs ir nepasirodė jaukinimo zonoje. Prieš išvažiuojant pajaukinu 2 kg. baltyminių kukulių ir visas viltis susikauti su ežero galiūnais palieku kitam savaitgaliui.

Darbo savaitė slenka labai lėtai, bet jau nuo ketvirtadienio  planuoju žvejybą. Užsuku pas savo gerus draugus UAB „Žūklys“ pasipildyti atsargų ir apžiūrėti naujienų. Pagaliau penktadienis, bet kaip visada išvažiuoju daug vėliau negu planuota. Vakarinis pašėrimas 3 kg. boiliukų ir užsimetęs meškeres patogiai įsitaisau kėdėje su arbatos puodeliu. Vakaras gražus, vėjas po truputį rimsta, sėkliuje (6 metrai gylio) pasirodo ganėtinai dideli ratilai, nejaugi karpiai atplaukė maitintis ? Kibimo iki sutemų nebuvo, tad ilgai nevakarojęs nuėjau poilsio. Rytas buvo vėsus, subolavo rūkas, rytinė kava greitai pridavė energijos. Persimečiau meškeres ir įsitaisiau rišti pavadėlių artėjančioms varžyboms. 8 val. ryto. kruopštų darbą nutraukė kibimo indikatoriaus garsas, ritė greitai atidavinėjo valą, karpis sportininkas pagalvojau ir buvau teisus. Po gerų 10 minučių į matą  atgulė 9,5 kg. gražuolis. Paleidęs karpį po foto sesijos nuplaukiau pajaukinti, nes jei karpiai pasirodė reikia papildomo jauko, dar 2 kg. ,,Red-amo“ boiliukų skrenda į vandenį prie markerio. Vėjas vakarų ir stiprėjantis, jis šitoje vietoje labai tinkamas. Su gera nuotaika sėdu toliau rišti pavadėlių. Po geros valandos pypteli kibimo indikatorius, kažkas sukinėjasi aplinkui masalus. Dar po kelių minučių svingas pakyla ir prilimpa prie signalizatoriaus, kuris pradeda vis intensyviau pypsėti, ritė lėtai pradeda suktis atidavinėdama valą. Skubu užsidėti brydkelnes ir pakeliu meškerę, tik dabar žuvis supranta, kad kažkas čia ne taip ir šauna tolyn. Bandau prisukinėdamas ritės frikciją pristabdyti įsismarkavusią žuvį, bet kur tau, frikcija pilnai užveržta, o karpis net nemano sustoti. Gerai, kad ritėje ne vienas 100 metrų valo. Pagaliau galiūnas išvyniojęs apie 70 m. valo stabteli, prasideda traukimas. Karpis spaudžia gilyn ir visai nenori artėti, jaučiasi, kad žuvis nemenka, šmėsteli mintis, kad gal dar užkabino markerį .Traukimas tęsėsi gerą pusvalandį, iš žuvies elgesio aišku, kad tai toli gražu ne sportininkas. Pro debesis pradeda rodytis saulė ir skaidriame ežero vandenyje sušmėžuoja didelės žuvies siluetas. Graibštas paruoštas, lieka kelios akimirkos iki karpis pasirodys vandens paviršiuje, bet likus 10 metrų, žuvis vėl pasiduoda tolyn į ežero platybes. Tai dar vienas bandymas išsilaisvinti, bet šis spurtas sustabdomas gana greitai ir vėl gigantas pritraukiamas artyn. Pagaliau paviršiuje pasirodo žuvies galva ir lėtai karpis uždaromas graibšte. Matėsi, kad laimikis neeilinis, bet tikrąjį karpio dydį supratau pažiūrėjęs į graibšto vidų. Atjungęs graibšto kotą pamėginau pakelti laimikį, bet nelabai gavosi. Teko meškerykotį atidėti į šalį ir tik patalpinus karpį į  ,,Fox“ svėrimo maišą pavyko jį padėti į matą (minkštas paklotas žuviai, kad nesusižalotų). Tiesos akimirka – svėrimas. Svarstyklės fiksuoja 26 kg. ir 260 gramų. Atmetus svėrimo maišo svorį 1,900 kg. gaunasi 24 kilogramai ir 360 gramų. Pasveriu dar kartą, tas pats. Pagaliau – asmeninis rekordas ir Lietuvos rekordas !!!

Saugiai patalpinęs karpį vandenyje paskambinu Tomui Būdui, pasitikslinu ar tikrai rekordas ir nusprendžiu jį registruoti. Paskambinu draugui kuris gyvena arčiausiai, paprašau atvažiuoti su dar kuo nors pabūti liudininkais ir pasiimti dar vienas svarstykles kontroliniam svėrimui. Po geros valandos draugas jau prie kranto su savo drauge. Iki jiems atvažiuojant persimečiau meškeres ir pašėriau jaukinimo tašką dar 2 kg. ,,Red-amo“ baltyminiais kukuliais. Karpio svėrimas pastoviai fotografuojant ir stebint liudininkams praėjo sklandžiai, abejos svarstyklės parodė tokį patį svorį. Taigi buvo užfiksuotas žvynuotojo karpio svoris 24 kilogramai ir 360 gramų, ilgis – 98 centimetrai. Foto sesija, po to  Lietuvos rekordinis karpis keliauja į savo gimtuosius vandenis su visa jam skirta pagarba, juk pagalvojus aš su juo vienmečiai, o gal jis net vyresnis. Smagu žinoti, kad Lietuvoje gyvena tokia graži ir didelė žuvis. Norint, kad mūsų vaikai ir anūkai galėtu susikauti su tokiais varžovais reikia būtinai saugoti ir mylėti mūsų gamtą ir jos gyventojus, o principas ,,pagavai – paleisk“ turi tapti įstatymu.

Tą savaitgalį dar turėjau keturis kibimus, tris pavyko realizuoti – 10,5 kg., 12,8 kg., ir 15,1 kg. Vienas sportininkas įsibruko į tankų meldyną ir pabėgo be fotografijos. Viso per žvejybos sesiją sušėriau 11 kg. ,,Monster Tigernut Red-Amo“ baltyminių kukulių. Masalui naudojau ,,Hardened Hookbaits Red-amo“ su ,,Fluro pop-ups“ viršūnėmis. Trumpai apie įrangą: meškerės ,,Fox XT“ – 13 pėdų, ritės ,,Fox 12000 XT  magnesium“, valas ,,Daiwa infinity sensor“ – 0,27 mm., pavadėlis ,,Fox Coretex Matt“ – 25 lb ir kabliukas ,,JRS 360“ – 6 nr.