Žmogus, žvejojantis visoje Anglijoje kartu su komanda Daiwa Dorking Team Six Nations ir Europos čempionatuose. Ši patirtis, kurią sukaupė Steve Hemingray neįkainojama, kai reikia perprasti įvairius tvenkinius su savo kaprizais. Visi jaukai veikia skirtingai, todėl ir vandenyje jie žuvis vilioja savaip. Nusičiupus jauko pakelį, skirtą konkrečiai žuviai, galėsite pasiekti vidutinių rezultatų, bet Styvo vidutinis rezultatas nedomina, todėl pažiūrėkime, kaip jis jaukina ir užduokime kelis klausimus.

1. Kokie yra pagrindiniai faktoriai jaukui pasirinkti?
Jai ruošiatės gaudyti kuojas ir plakius, reikia atkreipti dėmesį į du dalykus: vandens matomumą ir kokios rūšies žuvį gaudysite. Kai vanduo skaidrus, šviesus jaukas nepritrauks pakankamai žuvies arti, kadangi žuvis nesijaus saugi dėl vienos pagrindinės priežasties - plėšrūnų. Šie lengvai pastebi auką šviesiame fone. Jai gaudysite plakius, šviesesnis jaukas kaip tik. O aktyvus jaukas su smulkiais komponentais (jei jis riebus) greitai pritraukia smulkias kuojas, o ypač, kai riebios dalelės kyla aukštyn.

2. Kaip pradedate jauko paruošimą?
Kai planuoju gaudyti plakius, reikalingas negyvas jaukas (be gyvų priedų), ir jį galima paruošti naktį prieš žūklę. Aš sudrėkinu jauko kiek įmanoma daugiau tam, kad jis sugertų kuo daugiau vandens. Ryte jūs būsite nustebinti, kiek jaukas sugeba jo sugerti.

Kai planuoju gaudyti kuojas, jauką ruošiu atvykęs į vietą, nes joms gaminu aktyvų jauką. Kaip tik būnu žvejybos vietoje, visada pradedu pasirengimą nuo jauko. Taip jam duodu daugiau laiko sugerti vandenį ir pasiskirstyti drėgmei vienodai. Jai tektų maišyti jauką jau prieš startą, aš garantuotas, kad reikėtų papildomo drėkinimo.

Būna atvejų, kai varžyboms laimėti reikia didelio kiekio smulkių žuvų. Tada ruošiu ypatingai aktyvų jauką. Gerai man talkina Sensas Coriandre Mouler. Nepagailiu geros saujos įdėti prieš pat startą. Komponentas sugeba laikytis vandens paviršiuje, todėl būdamas sausas, kyla į viršų. Viena sauja nepakeičia viso jauko struktūros, o irdamas vandenyje skleidžia smulkias daleles.

3. Kokia spalva tinka jaukinimo vietai?
Kuojų žūklei skaidriame vandenyje įdedu Sensas Noir (juodų) dažų. Reikia nepamiršti, kad tamsus jaukas yra neaktyvus ir jame yra tik juoda spalva ir kanapės.

Kai ruošiuosi dažyti jauk, skirtą plakių žūklei, aš nespalvinu jo juodai. Mėgstu šiek tiek šviesesnį jauką. Juoda Sensas Tracix spalva nudažo jauką gražiai, bet jis tampa neveiksnus.

Tracix labai naudingas gaudant kanaluose, kuriuose žvejyba jautri. Man patinka Sensas Lake (ežeras) jaukas, kai mažu kaušeliu sukeliamas debesis prie gylio perkritimo. Debesis suteikia žuviai daugiau pasitikėjimo maitintis ir laikosi jaukinimo vietoje ilgiau.

4. Ar baiminatės naudoti vandenį iš krano, kai maišote jauką?
Stengiuosi naudoti ežero vandenį, kiek tik įmanoma. Dauguma žmonių bijo naudoti čiaupo vandens todėl, kad jame randamas chlorinas ir kiti teršalai. Kai tenka maišyti jauką namuose, nesuku sau galvos, nes skirtumas tarp čiaupo ir ežero vandens minimalus.

5 .Kaip paruošti specialų jauką kuojoms arba plakiams?
Aktyvus jaukas naudojamas kuojoms, o neaktyvus - plakiams. Bet daugiausia reikia atkreipti dėmesį į jauko ingredientus. Aš naudoju Sensas Lake jauką, nes plakiai jį tiesiog dievina. Bet jai tą dieną mano pagrindinė žuvis - plakis, jauką pagardinu Sensas Aromix priedu. Jis suteika saldumo, kurio trūksta jaukui. Pusės buteliuko užtenka 3 kilogramams.

Kuojų gaudymui svarbu, kad jauko dalelės būtų kiek galima smulkesnės. Sumaišius Lake jauką su Sensas Gros Gardons, visos smulkiosios dalelės tampa riebaluotos ir kai kurios iš jų kyla į viršų, taip atkreipdamos smulkios žuvies dėmesį.

6. O ką jūs galvojate apie molį? Ar verta jo dėti į jauką?
Jai telkinys gilus arba yra nors šiek tiek srovės, aš visada įdedu molio. Būtent jaukinimo metu aš tiksliai žinau, kur jauko rutuliai nusileido ir kur jie guli. Naudoju Terre de somme stovinčiame vandenyje, o Terre de riviere upėje, kurioje reikalingas sunkesnis svoris. Kai jūsų jaukas jau išmaišytas, galite nedideliais kiekiais pradėti papildyti jauką moliu, o jei po ranka turite stiprų akumuliatorinį grąžtą, galite maišyti jauką su moliu kartu tam, kad pilant vandenį jis pasiskirstytų vienodai.

7. Ar yra koks būdas, kaip privilioti didesnę žuvį pasirenkant jauką?
Jei telkinyje yra pakankamai stambios kuojos, ruošiu nežymiai aktyvų jauką. Nors jis ir gali būti aktyvus, viliodamas žuvis, bet jūs nepageidaujate savo vietoje viso pulko smulkių žuvų. Šiuo atveju Coriander papildo nenaudoju. O Sensas Gros Gardons fine mouture pakeičiu į normalų Gros Gardons, kuriame yra stambesnių jauko dalių, limpančių gerai. Ir šis jaukas yra mažiau aktyvus - to ir reikia stambesnei kuojai.
Jau žūklės pradžioje sumetu didžiąją dalį jauko, kai ruošiuosi pagauti stambių kuojų ar plakių. Smulkioji žuvis visada prisistato prie jauko pirmoji, o stambesnė vėliau. Todėl sumetu tiek jauko, kad jau pasirodžius stambesnei žuviai, būtų pakankamai jauko tam, kad ši būtų ilgiau jaukinamoje vietoje. Jei jaukinsite užmetę porą jauko rutulių, sulaikysite jas trumpam.

8. Ar jums tenka naudoti du skirtingus jaukus vienoje žūklėje?
Žinoma, taip. Kai suguldau savo neaktyvų pagrindinį jauką ant dugno, aš turiu ir visiškai priešingos rūšies jauko, kuris sukelia pradinį debesį. Tada aš stengiuosi į savo jaukinimo vietą privilioti pirmąsias žuvis: nesvarbu, ar jos bus smulkios, iki tol, kol atplauks stambesnė. Daugeliu atvejų debesį, skleidžiantį jauką, sudaro molis, nes šis neturi maistingųjų savybių ir skleidžia besitęsiantį debesį. Aš visada naudoju lengvai dažytą jauką tam, kad išsiskirtų aplinkoje. Pakoreguoti debesį aš naudoju Sensas geltoną Tracix dažiklį, kuris palieka pieno spalvos besidriekiantį debesį.

9. Kokį kiekį jauko sumetate prasidėjus žūklei?
Tai priklauso nuo žvejybos vietos ir žuvų rūšies. Jei ruošiatės gaudyti stambią žuvį, sumesti didelį kiekį jauko būtina, ir tai dažniausiai pasiteisina, tada, kai jos reikia laukti. Kai kuriomis dienomis verta užmesti pora jauko rutulių, ypač jei tikimasi pagauti kelias žuvis. Jai suguldysite visą kilimą jauko, jos pasimaitins labai greitai ir bus sočios.

10. Ar jaukas skirtas gaudyti tik nuo dugno?
Kai gaudomos kuojos su aktyviu jauku, tu tikiesi pagauti jas ir aukščiau dugno per tam tikrą laiko tarpą. Kai kurios jauko detalės kyla į viršų. Kuomet kuojos pakyla nuo dugno, galima įterpti kitą jaukinimo būdą su biriu jauku. Kuojos kartais pakyla nuo dugno labai aukštai ir tenka žvejoti su labai seklia sistema. Yra du būdai tai padaryti. Galima jaukinti biriu jauku su laidyne arba lengvai suspausto jauko rutulius metant dažnokai. Jūsų jauko suspaudimas gali pakeisti jaukinimo taktiką.

11. Kaip sužinoti, kada geriausiai jaukinti metant rutulį ranka ar jaukinti kaušiuku?
Klausimas vertas milijono: mesti rutulį ar jaukinti kaušiuku? Aš naudoju kaušiuką iki tol, kol tikiuosi rezultato ir jaukinu nesustodamas, kol pasirodo žuvis. Jei nesulaukiu reikiamo rezultato ilgesnį laiką, aš visada galiu mesti jauką ranka. Jei jaukinimas vyksta ranka, dažnai atsitinka, kad žuvis pasibaido nuo neįprasto garso. Taip būna, kai plakis ir karšis kažkur netoliese. Kartais jie pripratę prie šio garso, bet dažniausiai jie išsigąsta vandens trenksmo. Kai jaukinu moliu tam, kad sukelčiau debesį, molis suskyla vandens paviršiuje geriau, kai smogia į vandens paviršių stipriai.

12. Kaip teisingai pasirinkti tinkamą kiekį biraus jauko ingredientų?
Tai priklauso nuo to, kiek įsivaizduojamos žuvies yra jūsų jaukinamoje vietoje. Jei prieš jus yra gausybė žuvų, turite pateikti tiek ingredientų, kad žuvis užsibūtų jūsų vietoje kiek galima ilgiau. Tik nereikėtų persistengti jaukinant, nes kitu atveju žuvis greitai pasisotins.

13. Ar yra kokie ženklai, kurie parodytų, kada reikia jaukinti vėl?
Paprastai jaukinama, kai jauką po truputį surenka žuvis. Aš stengiuosi jaukinti tiek, kad jo būtų visą žūklės laiką, nes po pradinio jaukinimo pirmosios žuvys sugaunamos smulkios. Kaip tik jos dingsta, tai jau ženklas, kad pasimaitinti atplaukė didesnės žuvys. Per didelis jauko nuleidinėjimas kaušiuku leidžia mažoms žuvims vėl sugrįžti. Kuo daugiau jaukinsite, tuo žuvis prasčiau griebs masalą, nes, paprasčiausiai, jūs perjaukinsite žuvį.

14. Kiek kartų per žūklės metą jūs tikitės papildomai jaukinti?
Kartais nereikia visiškai papildomai jaukinti ir kibimas bus ištisą dieną, bet tai būna retai. Nėra jokių tvirtų taisyklių, kaip elgtis, viskas, ko reikia, tai „skaityti masalą“: kas vyksta po vandeniu, kai papildomai jaukini. Kartais papildomas jaukinimas didžiulė klaida, viskas, ko trūksta - jaukinti laidyne musės lervų kokonus ar kanapes.

15. Koks geriausias būdas papildomai jaukinti?
Aš mėgstu jaukinti mažesniais rutuliais pradžioje metant ranka ir dažnai vieną ar du rutulius nustumiu su jaukinimo kaušeliu. Daugeliu atvejų papildomas jaukinimas vyksta tik kaušeliu, nes žvejoju tiesiog ten, kur žuvies daugiausiai susirenka. Aš negaliu būti pasitikintis savimi, jei maži jauko rutuliai neveikia.

vertė: Artūras Sakalauskas, redagavo: Vytautas Matuliavičius, www.pyla.lt