Susidomėjimas forume šia žuvim gan nemažas, tad nutariau brūkštelėti informacinį straipsnelį. Didelės patirties gal ir nėra, tačiau jis gal padės pradedantiems. Rašysiu apie aukštumines vėgėles, nors nemanau, kad yra didelis skirtumas gaudant žemupio „maumus“.

Įrankiai. Jie gan primityvūs, tačiau turėtų būti pakankamai tvirti. Ilgesnis kotas patogesnis, lengviau užmesti, o traukiant vėgėlę akmenuotu dugnu sumažina jos praradimo šansus. Kas turi, pradžiai tiks ir teleskopiniai kotai, tačiau labiausiai tinka heavy feeder’iai. Vis tik tenka užmetinėti ir 4 uncijų svarus. Ritės turi būti stiprios, pakankamai nemažos. Tokios ilgiau tarnauja, nes jos turi atlaikyti tikrai nemažą apkrovimą. Švinų įvairovė būtina, juk nežinai kokioje srovėje teks žvejoti. Paprastai 4 uncijos – tai maksimalus svarelis aukštuminių vėgėlių žūklei. Valai – 0,35 mm pagrindinis ir 0,25 mm pusmetrinis pavadėlis. Kablius naudoju tokius, kad jie atitiktų masalą – sliekui ilgesniu koteliu su užakarpėlėmis, mailiukui ir varlytei - trumpais koteliais ir mažesni.
Pagrindinį valą su pavadėliu jungiu suktuku. Dar ant pagrindinio valo prie pat suktuko spaudžiu nedidelį švinuką. Jis apsaugo pagrindinio valo mazgą nuo slankiojančio švino smūgių. Dar yra reikalingi papildomi priedai – švieselės ir skambučiai. Jei žvejojama toli nuo meškerių neatsitraukiant, skambaliukai nėra būtini. Aš rekomenduočiau vis tik naudoti ir tuos, ir tuos. Tik juos reikia pasirinkti patogius, kad užmetant ar traukiant jie netrukdytų slysti valui.
Masalai. Jų įvairovė nedidelė. Tai naktiniai sliekai ir mailiukas. Dar kartais kabinu nedidelę varlytę. Galima improvizuoti visokiomis kepenėlėmis ir žarnokais, tačiau tikiu, kad “naktinis marmuras” tikrai nepraleis progos suvartoti riebų naktinį slieką. Naktinį pradedant nuo galvos kelis kartus perveriu skersai, bet 3-4 cm palieku vilionėms. Žuvelę kabinu kiek žemiau nugarinio peleko. Manau, kad taip užkabiną mailių ne taip greit užmuša srovė.
Kur žvejoti? Kai jau turime aukščiau išvardintus “priedus”, galime leistis į vietų paieškas. Be abejo, pirmąkart geriausia važiuoti su tais, kurie jau yra žvejoję šias žuvis. Tai leis “pradinukui”sutaupyti laiko. Tačiau jei tokios galimybės nėra, belieka pasikliauti savo žvejybine uosle ir nuojauta. Tam reikalui reikia prie upės būti dar su šviesa. Taip geriau naujas, dar neišbandytas vietas rasti. Kai vietos žinomos, gali atvažiuoti bet kada. Svarbu, kad tik jos būtų neužimtos. Viena meškere juk nežvejosi, tad žvejojamas krantas turėtų būti bent 50 metrų. Juk ir meškeres kartais verta permesti aukščiau arba žemiau. Nemune visokios duobės, grįžtančios srovės vėgėlėms nepasiteisino. Bent jau mano nuomonė tokia.
Žvejojamoje vietoje turėtų būti stipresnė ar lėtesnė, tačiau vienoda srovė. Labai gerai, jei yra akmenys. Gylis. Manau jas galima ir 1 metro gylyje gaudyti, tačiau mano nuomone, kuo didesnis gylis tuo geriau joms. Ar toli mesti? Reikia ieškoti, dalį meškerių galima toliau, dalį arčiau. Permetinėju ne rečiau kas pusvalandį. Rudenį neša lapus, tad dažni permetimai tik į gera.
Kibimas. Tai greičiau pavadinčiau šventė. Patikėkit, kibimas tikrai retas. O ir tas turi kažkokią savo sistemą. Ateina laikas, tarkim 21:30 – 22:30 ir kimba visiems ant visko. Praeina laikas – ir kibimas tampa retenybė. Paprastai kibdama vėgėlė sukrato meškerę, po to seka pauzė, ir vėl sukrato. Įryja pasmerkdama save, be chirurginės invazijos kablys retai kada išimamas. Iki puskilio šios žuvys nesipriešina, tačiau su kilogramine jau yra ką veikti tamsoje. Tam tikslui neišvengiami visokie prožektoriai. Labai patogu ant galvos uždedamos halogeninės galvalempės.
Svarbiausia šioje žūklėje kantrybė, vietų radimas ir išsėdėjimas. Tikiu, kad tokioje upėje, kaip Nemunas, tarp Alytaus ir Merkinės, šių žuvų vietos yra kas keli šimtai metrų. Tik vienose vėgėlės bus tik vėgėlikės, kitose kiek didesnės. Matomai tai priklauso nuo į nerštavietes plaukiančių individų burių pagal amžių.
Štai toks būtų straipsnis pradedančiajam vėgėlistui. Jis gan sausokas, tad straipsniuose paieškojus, galima rasti ir kitu stiliumi parašytą “Odę vėgėlei”.
Nei žvyno…

Drageris