Praėjus daugiau nei dvidešimčiai metų nuo tada, kai prasidėjo baltyminių kukulių revoliucija, šiandien šiuos masalus galime rasti beveik visose žvejų parduotuvėse. Šią revoliucinę idėją iškėlė ir įgyvendino Lietuvoje dar mažai žinomas Didžiosios Britanijos gamintojas „Richworth“, kuris pirmasis pradėjo pardavinėti šaldytus baltyminius kukulius vietos žvejams. Taigi šis straipsnis apie baltyminių kukulių atsiradimą, „Richworth“ verslą ir produkcijos gamybos procesą.

„Richworth“ kompanijos įkūrėjas yra Bob Baker, kuriam šiemet sukanka 62 metai. Bobas turi beveik 40 metų karpininko stažą ir yra baltyminių kukulių revoliucijos pradininkas. Nuo pat pirmų dienų, kai Bob Baker rinkai pasiūlė pirmuosius baltyminius kukulius, matė, kaip keičiasi jų paklausa ir vėliau sparčiai didėja konkurencija atsiradus naujiems gamintojams. Tačiau konkurencinėje kovoje „Richworth“ ne tik išgyveno kaip gamintojas, bet sparčiai išsiplėtė ir toliau didina produkcijos pardavimus.
„Richworth“ verslas – tai šeimos verslas. „Richworth“ buvo įkurta 1981 m., o pirmieji baltyminiai kukuliai buvo pradėti pardavinėti tik 1983 m. Bob Baker yra įmonės savininkas, jo žmona Eileen Baker rūpinasi apskaita ir finansais, AlanBaker– vykdantysis direktorius, Colin Baker – gamybos direktorius.
„Richworth“ kaip prekinis ženklas atsirado 1987 m., o įmonė, nuo pat pradžių gaminanti visą „Richworth“ produkciją, pavadinta „Streamselect Ltd.“. 1990 m. Bob Baker tapo generaliniu direktoriumi, „Richworth“ persikėlė į naujas patalpas, palaipsniui įgavo gerą reputaciją tarp žvejų ir labai greitai išplėtė mažmeninės ir didmeninės prekybos ratą visoje Europoje, nes karpininkai klausė parduotuvėse, ar pastarosios turi „Richworth“ baltyminių kukulių.

Nors pirmieji kukuliai buvo pasiūlyti „Richworth“ dar 1983 m. kaip šaldyti, netrukus atėjo paklausa gaminti ir nešaldytus kukulius (angl. Shelf-life), galinčius likti šviežiais gan ilgą laiką. Ne visuomet žvejai turi galimybes laikyti baltyminius kukulius šaldytus namie ar per varžybas, todėl netrukus atsirado nešaldyti kukuliai. Šiuo metu nešaldyti baltyminiai kukuliai sudaro net 75% visos „Richworth“ kukulių apyvartos. Kadangi paklausa šaldytiems baltyminiams kukuliams vis dar lieka pastovi, visų laikų sėkmingiausi kukuliai – „Richworth“, „Tutti Frutti“ ar „Honey Yucatan“ (medus) – gaminami dviejų rūšių: šaldyti ir nešaldyti. O dėl griežtos gamybos kontrolės kvapas išlieka identiškas visuose kukuliuose jau daugiau nei dvidešimt metų.
Nešaldytų „Richworth“ baltyminių kukulių asortimentas smarkiai išsiplėtė nuo jų atsiradimo pradžios. Šiuo metu gaminama virš 25 kvapų baltyminių kukulių, įskaitant ir naujus kvapus „Multiplex“, „Bioplex“, „Complex“, „UltraPlex“ ir 2006 metų naujienas „Bloodworm“ bei „Aniseed & Maple“. Didžioji dalis nešaldytų kukulių yra 20, 18, 14 ir 10 mm skersmens. Dar yra gaminami ir palečių formos (angl. dumbell pellets) kukuliai, kurie yra pailgi ir skiriasi nuo įprastos kamuoliuko formos. Nauja forma sukurta specialiai tam, kad sumažintų galimybes karpiui išspjauti kukulį dėl neįprastos formos.
Tobulindama kukulių sudėtį, „Richworth“ pastoviai ieško naujų medžiagų gamybai, tačiau gamyboje visuomet naudojamos tik patikrintos medžiagos, sugebančios prijaukinti karpius, bei medžiagos, kurios karpiams patinka kaip maisto šaltinis. „Richworth“ kukulių gamyboje naudojami tik aukščiausios kokybės produktai. Pavyzdžiui, pieno produktų baltymai yra importuojami iš Naujosios Zelandijos, nes laikoma, kad šioje šalyje pieno produktų baltymai yra patys kokybiškiausi iš šios produktų grupės.
„Richworth“ kukulių gamyboje yra naudojama kaip niekad daug natūralių medžiagų. Pavyzdžiui, „Multiplex“, „Bioplex“, „Complex“, „UltraPlex“ kukuliuose naudojama apie 14 rūšių natūralių medžiagų bei kvapų, kurie tinkami ir žmogaus mitybai.
Nešaldytų baltyminių kukulių gamyboje naudojamos kai kurios sintetinės medžiagos, tačiau „Richworth“ laikosi tos pozicijos, kad konservantų proporcija baltyminių kukulių gamyboje būtų minimali ir kiek įmanoma sintetinės medžiagos būtų pakeistos natūraliomis medžiagomis, turinčiomis panašias konservavimo savybes. Kai kurie karpininkai mano, kad nešaldyti baltyminiai kukuliai yra netinkami karpiams, nes sintetinių konservantų lygis yra per didelis norint sėkmingai žvejoti, tačiau „Richworth“ kukulių gamyboje naudojama ypatingai mažai sintetinių priedų. Tobulindama baltyminius kukulius, „Richworth“ išbandė daugybę receptų su skirtingomis sintetinių konservantų dalimis ir šiandien jau galima būti tikriems, kad po ilgalaikių „Richworth“ bandymų ir eksperimentų nenatūralių priedų dalis kukuliuose yra pati mažiausia.
Jei paragautumėte įvairių gamintojų kukulių, pastebėtumėte, kad jie turi kartumo skonį skirtingai nei „Richworth“. Kartumo skonis iš dalies yra dėl konservantų, nes per didelė sintetinių konservantų proporcija duoda tą kartumo skonį. „Richworth“ pozicija yra maksimaliai didinti natūralių medžiagų dalį baltyminių kukulių gamyboje. Siekiant šio tikslo „Richworth“ tyrimams padeda chemikas, dirbantis kitoje įmonėje, kuri gamina kvapus ir tiekia juos „Richworth“ kukulių gamybai. Nors šis chemikas nedirba „Richworth“, tačiau labai prisideda prie baltyminių kukulių receptų tobulinimo.
Šaldytų baltyminių kukulių gamyboje, be abejo, nenaudojami jokie konservantai, nes nėra tam poreikio, ir šaldyti kukuliai yra švieži, nes šaldymui naudojami įrenginiai sušaldantys juos iki -20°C. Visas gamybos procesas nuo maišymo iki supakavimo ir sušaldymo trunka tik kelias valandas, todėl visi klientai, perkantys šaldytus kukulius, gali būti tikri, kad jie yra labai švieži, tokie pat švieži, jei žvejys pats pasigamintų kukulius namuose prieš pat žvejybą.

„Richworth“ yra viena iš nedaugelio baltyminių kukulių gamintojų, kuri gamybos procese naudoja šviežius kiaušinius. Tiekėjai veža kiaušinius kiekvieną savaitę, vėliau reikiama įranga atskiria kiaušinio lukštus nuo baltymo ir trynio, o gauta masė, įmaišius konkrečių kvapų, yra sušaldoma. Laikoma, kad tokiu būdu kvapai ir priedai efektyviau pasiskirsto galutiniame produkte.
Tobulindama ir kurdama naujus produktus, „Richworth“ pirmiausia sukuria naujus bandomuosius baltyminius kukulius ir leidžia žvejams išbandyti juos bei įsitikinti, ar jais galima apskritai pagauti karpių. Turint pradinius duomenis apie kukulių tinkamumą karpiams, šie kukuliai dar ilgą laiką po truputį tobulinami, bandomos įvairios medžiagos, priedai, kol gaunami stulbinantys rezultatai. „Richworth“ samdo apie 10 žvejų, kurie pastoviai žvejoja ir tobulina kukulius. Be abejo, šie žvejai žino, kad gali atsitikti ir taip, jog gali nepavykti sugauti daug karpių ant kai kurių kukulių, nes tik bandymų keliu galima sužinoti, kas tinka karpiams ir kas ne. Be to, nėra sunku sužinoti, ar tam tikri bandomieji baltyminiai kukuliai turi būti toliau tobulinami. Jei bandymų metu kiti žvejai pagauna, o „Richworth“ žvejai bandytojai – ne, žvejai nedelsiant informuoja „Richworth“ apie tai, kad kažką reikia keisti. „Richworth“ tikslas – sukurti tokius kukulius, kurie leistų pagauti daugiau karpių, nei kiti žvejai, naudojantys kito gamintojo kukulius tam pačiam vandens telkiny. Kai tik „Richworth“ žvejai pasako, kad yra patenkinti žvejybos rezultatais, jau patobulinti kukuliai pateikiami daug didesniam žvejų ratui skirtinguose vandens telkiniuose siekiant išbandyti juos visur, kur tik įmanoma, visais metų laikais. Šis procesas gali užtrukti apie tris metus, kol rinkai pateikiami nauji baltyminiai kukuliai.
„Richworth“ žvejams siūlo ne tik baltyminius kukulius, bet ir kitus karpininkams reikalingus produktus: PVA, švinai, paletės, priedai, kvapai ir kt. Be to, „Richworth“ pirmoji pagamino šėryklėlę, per kurią yra perveriamas valas, o šis produktas kai kurių žinomų karpininkų laikomas geriausiu rinkoje.
Pastaraisiais metais kompanijos „Richworth“ pardavimai labai išsiplėtė visoje Europoje. Beveik trečdalis visų kukulių ir kitų prekių yra parduodama skirtingose Europos šalyse. Per metus kompanija „Richworth“ pagamina daugiau nei 350 tonų baltyminių kukulių ir kitų masalų. Pardavimai auga ne tik Vakarų, bet ir Rytų Europoje. Rumunija, Lenkija, Čekija, Rusija, Ukraina yra labiausiai augančios rinkos. O 2005 metais IĮ „Gars“ pradėjo importuoti „Richworth“ produkciją ir į Lietuvą.
Turbūt kyla klausimas, ką „Richworth“ turi tokio, kas leidžia taip plėsti pardavimus? Atsakymas yra labai paprastas – „Richworth“ produkcija galima pasitikėti bei „Richworth“ pastoviai tobulina baltyminių kukulių ir kitų masalų sudėtį. Visą laiką siekiama tobulybės, keičiami ir ilgą laiką bandomi įvairūs priedai. Rinkai kasmet nėra pateikiama daug naujienų, nes greičiausiai nėra tam ir poreikio, tai gali net kelti sumaištį tarp karpininkų. Tačiau žvejai žino, kad jei jau rinkai pristatyti nauji baltyminiai kukuliai ar kiti masalai, jie gali būti tikri, kad šios naujovės jau buvo ilgą laiką bandomos, tobulinamos ir jomis galima sėkmingai gaudyti karpius.
„Richworth“ vardas jau seniai žinomas daugelyje šalių ir vis mažiau karpininkų, kurie nė karto nėra naudoję „Richworth“ baltyminių kukulių, ir greičiausiai nėra karpininkų, kurie nė karto negirdėję apie „Richworth“ produkciją.
Taigi „Richworth“ – viena sėkmingiausių baltyminių kukulių ir kitų masalų, skirtų karpininkams, gamintojų, kuri plečiasi, auga, todėl „Richworth“ produkcijos jau galima įsigyti beveik kiekvienoje šalyje, kur yra gaudomi karpiai. O žvejai, įsigiję „Richworth“ kukulių, gali pasigirti sėkmingom žvejybom. „Richworth“ reklamos beveik nereikia, nes žvejybos rezultatai kalba patys už save, o esmė yra produkcijos kokybėje.

GARS
Meškeriotojas Nr. 3 (2006 m.)