Daugelis karpininkų kalba apie tai, kaip suvilioti kuo didesnį karpį, arba kaip pagauti vieną, bet ypatingą ir didelį karpį, tačiau tai yra kur kas sunkiau padaryti, nei galima įsivaizduoti. Aš gaunu daug laiškų iš karpininkų, kurie negali atsikratyti mažesniais karpiais, nors yra įsitikinę, jog tame telkinyje, kur jie žvejoja, yra tikrai stambesnių karpių. Taigi, kaip tai padaryti? Na, kaip ir daugelis dalykų karpių žūklėje, šiam dalykui nėra vieno ir vienintelio atsakymo, kuris staiga padėtų jums pagauti to vandens telkinio rekordinį laimikį. Be abejo, yra strateginių faktorių, kurie man padėjo pagauti žymiai didesnį karpį, tačiau šiuos faktorius reikia pritaikyti tam tikru laiku.

Prieš pradedant mums gilintis į tai, kaip pagauti kuo didesnę žuvį, paklauskit savęs, ar jūs tikrai esate tam pasiruošęs? Manau, karpių gaudyme, svarbiausia yra tai, jog mes norime mesti iššūkį patys sau ir pagauti kuo didesnį karpį, tačiau svarbu yra “nelipti per savo galvą“ Jūs turite būti įsitikinęs, jog jūs esate tikrai pasirengęs susigrumti su didele žuvimi, nes pagauti ją ir po to prarasti, dėl savo tam tikrų nesugebėjimų, būtų labai didelė gėda.

Gaunu ypatingai daug elektroninių laišku iš jaunų karpininkų, kurie yra pagavę keletą nestambių karpių savo vietiniuose ežeruose ir dabar jie nori žinoti, kaip pagauti 15 kilogramų karpį, kadangi jie mano, jog jau esą pasirengę tai padaryti. Deja, tai nėra taip paprasta, kaip mokėjimas plaukti. Kuo didesnis karpis, tuo labiau reikalaujama patirties norint jį sugauti. Jums yra svarbu išmokti ir žinoti pagrindinius dalykus: jūs turite mokėti pagauti karpį komerciniame telkinyje, kadangi tokio tipo telkiniuose yra gana didelė mažesnių karpių masė, tad per dieną jūs galite sulaukti nemažai kibimų. Šiuose telkiniuose jūs išmoksite pagrindinius dalykus, kurie yra susiję su masalais ir sistemomis, bei atrasit tokius masalo pateikimo metodus žuvims, kurie “dirba”.
Jūs neturėtumėte skubėti pereiti į aukštesnį lygį. Nepamirškit – tai turėtų būti linksma. Kai įvaldysite ir suprasite pagrindinius dalykus, tada metas pereiti į didesnius vandens telkinius, į tokius telkinius, kur karpiai prasideda nuo 5 kilogramų. Tokiame telkinyje jūs išmoksite valdyti žuvį, kadangi į graibštą įvesti stipresnį ir didesnį karpį yra žymiai sunkiau, nei įvesti mažą, 2.5 kg. karpiuką. Taipogi, patobulinsite savo metodus bei techniką. Norint pagauti didesnius karpius, reikia viską numatyti iš anksto, nebeužtenka pateikti vieną masalą paprastu būdu, nes didesnių karpių patirtis yra gerokai didesnė, tad toks masalo pateikimo metodas jiems nebepriimtinas, kas reikalauja įmantresnių sistemų. Toks pats dalykas taikomas ir didesniuose vandens telkiniuose, kaip ir komerciniuose - nereikia skubėti, viską įsisavinkite, perpraskite, tobulinkite ir tuo mėgaukitės.

Tik tada, kai vienos sesijos metu pradėsite pagauti ne vieną, ne du ir ne tris karpius, didesniuose vandens telkiniuose, ir taip daugelį sesijų, tada jūs būsite pasirengęs žvejoti ten, kur yra presingas, kur pagauti karpį yra žymiai sunkiau, bei kur sąlygos yra kur kas sudėtingesnės!

Dvi pagrindinės priežastys, kodėl tai reiktų daryti palaipsniui:
1. Turite įsitikinti, jog gebate suvaldyti ir įvesti didelį karpį į graibštą, kas yra nelengva, nes toks karpis gali iškrėsti labai netikėtų pokštų.
2.Turite būti įsitikinęs, jog turite pakankamai kantrybės, kadangi pagauti didelį ir patyrusį karpį, jums gali kainuoti daug laiko, bei pasiaukojimo. Tai ne tas pats, kas laukti kol užkibs mažas karpis, ten kur jų yra didelė masė t.y. komerciniuose telkiniuose. Presinguotuose ir “sunkiuose” vandens telkiniuose dažnai tenka susigrumti su karpiu “protų kovose”, tad jūs turit būti pasirengęs ilgai ir sudėtingai sesijai. Aš mačiau itin daug karpininkų, kurie mano, jog jie pasirengę pereiti į sunkesnį lygį ir gaudyti tokio tipo vandens telkiniuose, tačiau jie dažnai nudega ir praranda laimikius, kadangi jie neturi reikiamų įgūdžių ir patirties gaudant tokio lygio karpius tokiuose vandens telkiniuose.

Privalote įsiminti, jog komerciniuose telkiniuose vyksta labai arši kova tarp karpių dėl maisto, tokiuose telkiniuose karpių masė didelė, o maisto jiems nepakanka, todėl jie bus priversti maitintis, kadangi yra išalkę, ir griebs beveik viską ką pasiūlysit, todėl karpį pagauti yra gana lengva. Žvejojant dideliuose ir “sunkiuose” vandens telkiniuose, labai tikėtina, kad karpis nesusidomės žvejo pateiktu masalu, kadangi jis pats gali nesunkiai išgyventi ir maitintis jam įprastu maistu, bei nerizikuoti būti pagautam. Taigi, jums reiks jį pergudrauti. Didelis karpis nepatieks jums visko ant lėkštės, ir tikrai nebus lengvai sugaunamas, o norint jį sugaut, teks sunkiai padirbėti.

Taigi, apžvelkime pagrindinius dalykus kuriuos išmokome, kaip gi pagauname didelį karpį? Pirmas dalykas, kurį turite padaryti, tai įsitikinti, jog ten jų tikrai yra ! Žinau, tai skamba kvailai, bet jūs nustebtumėt, kiek daug karpininkų žvejoja savaitė iš savaitės ir tikisi pamatyt milžinišką karpį, kaip kai kurie žvejai teigia, jog matė tokį, bet nesą pagavę, bet jie mano, jog tas milžinas tykoja kažkur giliai ir tik laukia momento, kol galės įsiurbti masalą. Tai dažnas atvejis žuvinguose komerciniuose tvenkiniuose, mitai teigia, jog tokiuose telkiniuose plaukioja didelis 20-tukas arba net 30-tukas (ir dauguma teigia, jog žvynuotasis), bet niekas iki šiol neturi jokių nuotraukų. Visa kita dalis karpių komerciniuose tvenkiniuose yra vidutiniai karpiai su dideliais pilvais.
Praeitais metais buvau išvykęs dienos sesijai į vieną vandens telkinį, ten žvejojo jaunas vaikinas, kuris sakė man, jog bando pagauti 17-tuką. Telkinio plotas mažiau nei pusė akro, matėsi tik nedideli karpiai, tad šansas, jog čia gyvena 17-tukas labai menkas. Vaikinas atrodė nusiminęs, kai paaiškinau jam, kaip tokia didelė žuvis galėtų prasimaitinti ir palaikyti savo svorį tokiame mažame vandens telkinyje. Tada jis man pasakė, jog savininkas minėjo, kad visai neseniai matė didelę žuvį. Aš jam pasakiau, kad tą patį ir jis man sake jau prieš 20 metų kaskart, kai aš atvažiuodavau. Dar pridūriau, kad didžiausias pagautas šiame telkinyje karpis galėjo sverti apie 8.5kg, taigi kaip sakiau, svarbu įsitikinti, jog tikrai yra didelių karpių, ten kur ruošiatės gaudyti!
Nesakau, kad turite žvejoti tik ten kur yra žinoma ir įrodyta, jog yra stambių laimikių. Praeityje aš praleidau daug laiko įvairiuose vandens telkiniuose, kur realios galimybės pagauti didelį karpį buvo toli gražu nežinomos ir nėra jokio kito, tokio gero jausmo, kaip pirmam pagauti tame vandens telkinyje ypatingą ar didelį karpį, bet svarbu žinoti ar jūsų pasirinktame telkinyje įmanoma pagauti ir ar ten tikrai jų yra. Stebint kitų rūšių žuvis, natūralų bei nenatūralų maistą, vandens kokybę tam tikrame vandens telkinyje galima sužinoti ar čia yra didelių žuvų ar ne. Taigi, mes atlikome praktiką, radome ežerą, tvenkinį, kuriame šiuo metu tebėra stambių karpių, viskas kas liko, tai pabandyti ir pagauti rekordinį jūsų karpį, o apie visas subtilybes mes kalbėsime kitoje dalyje.

Iki šiol man geriausias žinomas būdas kaip pagauti didesnį karpį- tai yra žinoti kur jis laikosi, kuo maitinasi ir panašiai. Tai gali užtrukti ir tokios karpio paieškos jums kainuos mažesnį sugautų karpių kiekį savo žvejybos metu, tačiau jei pagausite bent vieną didelį, suprasite, kad tikrai buvo verta laukti.
Visų pirma jūs surandate tą vietą, kur yra didelių karpių, tada tą vietą akylai stebite, ir po to aiškinatės kur jie praleidžia savo laiką, kur jiems patinka maitintis, kokiu maršrutu jiems patinka plaukioti, kur jie ilsisi? Kur jiems patinka „žaisti“? Kuriose vietose jie būna kai pateka saulė, ir kuriose vietose jie būna, kai saulė leidžiasi? Visi šie faktoriai yra labai svarbūs norint pagauti didelį karpį.

Visi karpiai įgyja tas pačias būdingas savybes, ir jų elgesys priklauso nuo saugumo jausmo bei alkio jausmo. Dauguma iš jų turi savo bruožus, o tai reiškia, jog norint perprasti individualaus karpio charakterį bei elgesį reikėtų pradėti planuoti strategiją kaip jį pagauti. Jūs neperprasit jų iškart. Tačiau yra keletas dalykų, kurie gali paspartinti šį procesą. Pirma, darykite savo namų darbus. Išsiaiškinkite kokioje vietoje didelės žuvys būna sugaunamos, ir kokie vandens telkiniai yra geriausiai tinkantys dideliam karpiui gyventi. Kai kurie karpiai gali plaukioti įvairiose telkinio vietose, bet kai kurie karpiai turi ypatingas savo vietas, kur jie jaučiasi saugūs arba kur jie mėgsta maitintis. Atradę tokią vietą ,žinokit, jog tai ir bus ta vieta, kur sugaunami didžiausi karpiai. Taigi žinojimas kur jie buvo pagauti ir kokiu metų bei dienos laiku jie buvo pagauti atneš tik dar daugiau šansų pagauti didelį karpį.

Pavyzdžiui, prieš pora metų, man stebint, kaip pagaunami dideli karpiai, pastebėjau, kad dauguma telkinių turi labai panašią vietą, kur visi didesnieji laikosi. Tolimesnis nuodugnus tyrinėjimas privedė prie to, jog dažniausiai dideli karpiai susigundydavo natūraliu masalo pateikimu.
Dar pora kartų stebėjau žuvies elgesį, kadangi jau žinojau kur koncentruoti savo stebėjimus, tad pasižymėjau tikslią vietą kur karpiai laikosi anksti iš ryto ir kur laikosi vėlai vakare. Tada labai ilgai stebėjau kur karpis plaukia, kaskart kai jį pamatydavau. Dabar žinau koks yra jų charakteris. Vidurdienį ir vėlesnį rytą jie vis praplaukia tą pačią vietą grupėse, bet ankstų rytą ir vėlų vakarą matau, kaip jie plaukioja atskirai. Be to, noriu pridurti, kad šie didieji karpiai gana smalsūs, jie itin atsargiai maitinosi jaukintoje vietoje, tačiau jie labai mėgo aptyrinėti tokius daiktus, kurie jiems atrodė labai patrauklūs, nors tai net nebuvo maistas.

Taipogi, aš žinojau, jog turėsiu pasiūlyti masalą, kuris nesukeltų įtarimo, bet sukeltų susidomėjimą. Kadangi žinojau jų polinkį į natūralų maistą, taigi nusprendžiau naudoti kaip masalą puselę braziliško riešuto, numečiau masalą šalia tos vietos, kur karpiai vis joje maitinasi ir rytais praleidžia daugiausiai laiko.

Būtų šaunu pasakyti, jog šis bandymas pavyko iš pirmo karto, tačiau to pasakyti negaliu, tad štai šioje vietoje reikalinga daug kantrybės. Didelis karpis yra protingas, tad jūs turite išlikti ramus ir nesikarščiuoti, jei norite jį pergudrauti. Vis stebėkite vandens telkinį ir tobulinkite savo taktiką. Jei taip darysite, greičiausiai atsiimsite savo prizą – rekordinį laimikį. Šiuo atveju, savo prizo negavau kurį laiką, bet pagavau pora jo „mažųjų padėjėjų“. Tai tik labiau paskatino mane pagauti tą didįjį karpį, nes žinojau, jog šalia tų „mažųjų padėjėjų“ buvo ir jis – mano prizas. Žinoma, galų gale, man pavyko jį pagauti, ir tai įvyko liepos 5-os dienos ankstų rytą.

Dabar, kai pagavau šį savo prizą, pradėjau gaudyti šiame telkinyje įprastu būdu, sumėčiau jauką į artimiausias vietas, kur laikėsi karpiai. Jei ne masalo pateikimas reikiamoje vietoje ir reikiamu laiku, aš dar būčiau persekiojęs tą karpį metų metus. Pažįstu nemažai karpininkų, kurie bando pagauti šį karpį jau labai ilgą laiką, kiekvieną savaitę jie tikisi to paties – jį pagauti. Šis karpis jau keletą kartų buvo pagautas toje pačioje vietoje, kuriai aš skyriau tiek daug laiko ir būtent šioje vietoje man pasisekė jį suvilioti. Sutapimas? Aš taip nemanau !

Kaip ir minėjau prieš tai, jei  ruošiatės pagauti vieną, bet ypatingą bei didelį karpį, viską lems jūsų pasirinkti metodai ,taktika bei masalai. Bet jei būtų atsitikę taip, jog dėl tam tikrų priežasčių nebūčiau galėjęs stebėti šio telkinio, tada aš būčiau pasirinkęs kelias skirtingas taktikas ir jomis naudodamasis bandyčiau pagauti didesnį laimikį. Jei jūs nežinote, kur jie galėtų laikytis, tada žinoma, žvejosite gana aklai. Tačiau, yra pora paprastesnių taktikų, kuriomis naudodamasis jūs galite priartėti vienu žingsniu arčiau prie savo rekordinio karpio. Tarkim, aš bandyčiau naudotis „sėlinimo“ taktiką, kadangi geresnio būdo, kaip suvilioti didesnį karpį nėra. Dažnai nutinka taip, jog jums reikia stebėti būrį karpių ir juos persekioti kurį laiką. Ši taktika suteikia galimybę pasirinkti tinkamą strategiją, tam reikalui, jei norite pagauti tam tikrą, pasirinktą karpį.

Kitas puikus metodas jūsų pasirinktam karpiui pagauti yra paviršinis gaudymas. Jei turite galimybę žvejoti, kai tik saulė pradeda kilti, tada reiktų šį metodą išbandyti, kadangi tik pradėjus kilti saulei labai gerai matosi vandens paviršius. Telkinio vietoje ieškau šešėlių, jį suradęs, metu masalą toliau nei šešėlis yra, ir tiesiog masalą pravedinėju per šešėlį link savęs. Ši taktika man labai sudirbo gaudant sportininkus nuo  4 kilogramų. Kai telkinyje nėra kliuvinių, smagu kovoti su mažesne žuvimi, tačiau visada ieškau didesnių šešėlių, kadangi juose ir tūno didesnės žuvys. Kai tik pamatau didesnio ploto šešėlį tuojau pat ten metu savo kabliuką ir vėl gi iš lėto vedu masalą per jį link savęs.

Jei jums labiau patinka žvejoti statiškai, tada yra pora pasiteisinusių būdų, kaip pasirinkti didesnę žuvį ir bandyti ją suvilioti, vienas iš geriausių būdų turbūt yra „off-bait“ būdas. Paprasčiau paaiškinus, tai būdas kuriuo jūs pateikiate masalą kiek toliau nuo tos vietos, kur jaukinate. Dažnai pasitaiko taip, jog didesni karpiai pirma leidžia maitintis mažesniesiems, kol didesnieji supras, jog šis maistas nėra pavojingas jiems. Jei žuvis bus labai atsargi, tada išvis nesiartins prie tos vietos, kur yra paklotas jauko kilimas. Tačiau, tuo tarpu, kol mažesnieji karpiai maitinasi iš jauko kilimo, didesnieji gali ieškoti arba laukti nuošalesnių masalu, taigi jums reiktų savo masalą pateikti truputį toliau nuo jaukinamosios vietos. Tai didelis šansas, jog didysis karpis tai supras, kaip saugesnį masalą ir jį pagriebs. Šią taktiką naudojau labai labai ilgai telkiniuose, kur neturėjau galimybės stebėti didesniųjų karpių elgesio arba kur tekdavo žvejoti „aklai“.

Aš vis ieškau vietos dugne, kuri gali išsiskirti iš kitų dugno vietų. Kai jaučiu, jog tokią suradau, reiškias čia ir žvejosiu. O tada seka jaukinimas. Dažniausiai bandau vieną meškerę mesti tiksliai ten ,kur jaukinu, arba labai arti, o kitą meškerę metu kiek toliau nuo viso jauko. Kaip toli meškerę metu nuo viso jauko priklauso nuo to, kokią strategiją pasirenku. Dažniausiai atstumas būna nuo dviejų iki dešimties pėdų. Tada aš laukiu ir stebiu kas vyksta mano jaukinamojoje zonoje. Jei pradedu pagauti žuvis ant tos meškerės, kuri yra toliau nuo viso jauko, tada aš vis tiek jaukinu tą pačią vietą, bet ir antrą meškerę jau metu kiek toliau nuo viso jauko.

Masalas, kuris uždėtas ant plauko taipogi gali turėti įtakos. 10mm diametro boilį gali pagriebti net pats mažiausias karpiukas. Taigi, didinant masalo diametrą, sumažėja galimybė, jog pagausite mažesnį karpį. Tai nėra taisyklė, nes nedidelį masalą kuo puikiausi gali pagriebt ir stambus karpis, bet jei koncentruojatės tik į didžiuosius karpius, tada reiktų atkreipt dėmesį į masalo diametrą. Praėjusieji keleri metai man padovanojo didelius karpius ant 40mm ar netgi stambesnio boilio !

Kad ir kokį metodą jūs pasirinksite, vis tiek svarbu numatyti daugelį dalykų jei norite pagauti didelį karpį. Žinoma, yra ir pagauta labai didelių karpių visai nesivadovaujant panašaus tipo strategijomis, bet tai jau sėkmė. Kad ir kaip bebūtų, jei norite pagauti didelį karpį, būtina pasiruošti ilgam vandens telkinio stebėjimui, būtina suplanuoti savo taktiką, strategiją, bei kaip ruošiatės pateikti masalą didiesiems karpiams.

Stiprių bei netrūkstančių jums valų !

Julian Grattidge
Iš anglų kalbos vertė Arnikas
www.laukarpis.lt