Vidurvasarį visuose vandens telkiniuose vanduo įšyla iki didžiausių ribų, tačiau aukšta vandens temperatūra patinka ne visoms žuvims ir jos traukiasi į prieblandos zoną, kur prasideda vėsesnio vandens sluoksnis. Tarp jų – seliavos, sykai ir stintelės, paskui kurias kraustosi lydekos, o gyliai, kuriuose laikosi šaltamėgės žuvys, gerokai viršija dešimties metrų ribą. Kaip į tą gelmę nugramzdinti lydekoms skirtą masalą?

Demokratiškiausia versija
Meškeriojimo praktikoje prigyja praktiškiausi, funkcionaliausi ir paprasčiausi būdai, metodai ir įrankiai. Andriaus Velecko, dabartiniu metu turbūt geriausia mūsų krašte išmanančio velkiavimo ir spiningo masalų gramzdinimo įrangos arsenalą bei jo technines galimybes, teigimu, yra labai paprastas ir kiekvienam prieinamas būdas panardinti masalą iki 50-70 m. Tiesa, tai reikalinga tik velkiaujant jūroje, o ežeruose ir vandens saugyklose horizontas, kuriame dažniausia plukdomi masalai, – nuo 10 iki 20 m. Į tokią gelmę voblerį, blizgę ar masyvų guminuką nuplukdo specialus nardiklis, kuris angliškai vadinamas „Deeper Diver“ ir kurio išvaizda primena miniatiūrinę skraidančią lėkštę. Šio velkiavimo įtaiso veikimo principas labai paprastas: diskas su smailia apatine briauna ir viršutinėje dalyje esančiu antstatu, kuriame įtaisytas gnybtas šaudyklinei kilpai, yra toks pat gelmės vairas, kokį turi povandeninis laivas. Apatinėje disko dalyje įtaisytas reguliatorius, keičiantis įtaiso svorio centro vietą. L ir R raidės ant reguliatoriaus reiškia, kad, pasu kus svirtelę į L pusę, nardiklis ners į gelmę, toldamas į kairę nuo valties, o į R pusę – gau namas priešingas efektas. Padalos nuo 0 iki 3 (priklausomai nuo modelio dydžio jų būna skirtingas skaičius) skirtos nustatyti gelmės, į kurią reikia panardinti masalą, ribą. Patartina išsikirpti ant pakuotės esančią lentelę, kurioje nurodoma, kokiu atstumu nuo valties ar kate rio plaukiantis nardiklis pasiekia tam tikrą gel mę, kai reguliatoriaus svirtelė – ties tam tikra padala. Štai 65 mm skersmens nardiklis, kai svirtelės pozicija – 0, panardins masalą į 15 m gelmę, kai nuo ritės bus nuvyniota 50 m. Nardiklių gabaritai nedideli: nuo 65 mm skers mens mažiausio „Mini Deep Diver“ iki 107 mm skersmens didžiausio „Large Deeper Diver“, tad ne vienas, o keli įtaisai telpa bet kurioje žūkladėžėje. Kodėl skiriasi nardiklių dydžiai? A. Velecko žodžiais, nuo disko skersmens pri klauso nardiklio galimybės: 65 mm skersmens nardiklio pasiekiama didžiausia gelmė – 37 m, o 107 mm – 71 m.

Plukdymo ypatumai
Kad ir koks paprastas būtų nardiklis, tačiau gali būti, kad, norint jį panaudoti, reikalingi specialūs priedai. A. Velecko žodžiais, vienas svarbiausių „priedų“ – tvirtas valas, tačiau stambiam laimikiui gaudyti tokie valai ir taip naudojami. Patartina parinkti tokio modelio ritę, kuri pasižymi didesne nei vidutinė traukos galia. Liaunas meškerykotis taip pat netinka, nes nardiklio sukeliama apkrova pamerks jį į vandenį kaip žilvičio šaką. Jei velkiautojas neturi specialaus velkiavimo spiningo, pagaminto iš EVA medžiagos, jį atstos tvirtas „heavy“ klasės meškerykotis, pritaikytas užmesti masalus nuo 50 g. Ar yra skirtumas tarp specialaus velkiavimo spiningo ir klasikinio „heavy“? Pastarajam galbūt užteks atsparumo apkrovoms, bet stinga reikiamo elastingumo, kuriuo pasižymi, pvz., „Runos Anthemis“ spiningai, todėl prasčiau matomas ne tik kibimas, bet ir sunkiau kontroliuoti masalo eigą. Elastingo „Anthemis“ viršūnėlė pulsuoja, kai masalas plaukia normaliai, ir iškart nurims ta, jei masalo kabliukai pakabina „salotų“. Tad skirtumas – akivaizdus, tačiau, norint naudoti nardiklį, tikrai neįmanoma išsiversti be valo skaitiklio ir meškerykočio laikiklio. Skaitiklis būtinas, kad galima būtų tiksliai nustatyti, kiek valo nuvyniota nuo ritės. Be šio rodmens ne žinosite, kokioje gelmėje plaukia masalas. Na, o laikiklis būtinas stabiliai įtvirtinti spiningą. Beje, tam tinka patys paprasčiausi prie valties borto ar suolelio tvirtinami laikikliai.

Greitas montažas
Nardiklio montažo paruošimo velkiauti eiga parodyta puslapių apačioje chronologine tvarka išdėstytose nuotraukose. Ar būtina ką nors ak centuoti? Kompanijos „Straideris“ vadovo A. Ve lecko žodžiais, patartina naudoti vienagyslį valą su plieniniais pavadėliais (3-4 m ilgio atkarpas) prie nardiklio tvirtinti masalus, o pagrindinis valas gali būti ir pintas. Tai skonio reikalas. Nereikėtų vengti nemažo skersmens valų. Antra, būtina taip sureguliuoti šaudyklinės kilpos tvirtinimo gnybtą, kad jis atpalaiduotų ją be didelių pastangų iš meš keriotojo pusės. Jei spiningininkas įgijęs įgūdžių, nardiklio montažą jis paruošia per kelias minutes. Nardikliai patogūs tuo, kad juos galima derinti su dešimtimis masalų. Tad nebėra būtinybės naršyti prekystalius ieškant voblerių, neriančių į didelę gelmę. Puikiausia galima išsiversti su tuo arsenalu, kuris naudojamas įprastomis sąlygo mis, t. y. gelmėje nuo 1 iki 3 m. Kodėl nardikliai ryškių spalvų? Jų spalvinimas „Red Tiger“, „Fire Tiger“, „Grenn Tiger“ stiliumi – neatsitiktinis, bet tai atskira tema, išeinanti už „Arsenalo“ rubrikos rėmų, tad ją siūlyčiau panagrinėti atskirai, kai kalbėsime apie velkiavimo taktiką.

Kalbino Valdas ARAMINAS