Ne paslaptis, kad karpinė ritė – viena brangiausių karpininko įrangos dalių. Todėl ir rinktis ją reikia kruopščiai. Žemiau pateikiame palyginimą, kuris padės išsirinkti ritės tipą. Na, o gamintojas – skonio ir piniginės storio reikalas ;)

BIG-PIT

Raumenys prieš stilių

Pats big-pit pavadinimas, išvertus iš anglų kalbos nusako, kad šios karpinės ritės skirtos žvejoti dideliuose žvyro karjeruose (kaip žinia, didžioji dalis karpinių Anglijos ežerų ir atsiradę senų karjerų vietoje).  Šios ritės didelės bei grubios, todėl subtilumo čia rasite mažai. Tai tarsi Hammer‘is tarp ričių: didelis, galingas, tačiau dizaineriai jį kūrė kirviu. Klasikinis big-pit ritės pavyzdys jau 25 metus – Daiwa Tournament.

Nuo kibimo iki kovos

Išskyrus kelis „nuo būrio atitrūkusius“ modelius (Shimano Big Baitrunner ir Daiwa Infinity), big-pit ričių stabdis karpio kibimui paruošiamas atlaisvinus ant būgnelio esantį pagrindinį ritės stabdį. Daugeliui „seno kirpimo“ karpininkų kapirsti karpį su taip atlaisvintu stabdžiu, kai viena ranka laikomas būgnelis ir po to pirštais bandoma užveržti viršutinį stabdį – didžiausias malonumas.

Užmetimo jėga

Karpininkai big-pit rites „pasiskolino“ iš jūrinės  žūklės mėgėjų. Būtent surf žūklėje užmetimo atstumas yra pagrindinis kibimą nulemiantis veiksnys. Todėl surf ritės buvo tobulinamos daug metų: būgnelių dydis, konuso kampas ir t.t., o po to atėjo karpininkai ir ant tų pačių ričių vietoj „Surf“ užsirašė „Carp“. Surf ritėms būdingas ne tik didelis būgnas, užtikrinantis tolimą metimą, tačiau ir labai lėtas perdavimo greitis, leidžiantis valą kloti itin tiksliai. Ir, aišku, mažas perdavimo greitis beveik visada reiškia didelę ritės „traukiamąją“ jėgą.

Kiti reikalai

Kiekvienas karpininkas trokšta užmesti kuo toliau, todėl, atrodytų, be big-pit ritės apsieiti nepavyks. Tačiau nepamirškite, kad šie galingi įrankiai ir kainuoja gerokai daugiau. Be to, retai susimąstome, ar tikrai mums reikia ritės super tolimiems metimams, jei nuolatos žvejojame 70-100 m nuo kranto? O jei dar ir permetinėjame kas valandą ar dvi, kilogramą sverianti ritė – ne malonumas, o trukdis.

FREESPOOL

Stilius prieš raumenis

Dar visai neseniai Shimano Baitrunner buvo vienintelė ritė, kurios reikėjo bet kuriam karpininkui. Aišku, kaip ir su visais gerais dalykais atsitinka, plečiantis karpinei kultūrai kiti gamintojai pradėjo kopijuoti šį nuostabų karpinį mechanizmą.

Nuo kibimo iki kovos

Skirtingai nuo big-pit, šios ritės iš karto turi specialią rankenėlę, kuri atlaisvina stabdį. Užkibus karpiui ir pradėjus vynioti valą žvejui užtenka atlenkti tą rankenėlę arba suktelti pačią ritę ir kova tęsis jau su sureguliuotu pagrindiniu stabdžiu.

Užmetimo jėga

Kadangi didžioji dalis freespool ričių yra mažesnės, ir jų užmetimo atstumas ne toks tolimas. Tačiau mažesnė ritė – mažesnis svoris. Todėl tiems, kurie mėgsta karpių žūklę komerciniuose telkiniuose ir nuolatos permetinėja masalą, šios ritės – geriausias pagalbininkas. Ir mojuoti jomis lengviau, o ir permetus kiekvieną kartą nereikia sukinėti būgnelio stabdžio, o užtenka atlaisvinti baitrunner stabdį.

Kiti reikalai

Freespool ritės yra gerokai greitesnės. Taip, tas greitis ritę daro mažiau galingą, tačiau jei gaudote ne trofėjinį karpį, rekomenduojame rinktis būtent šį tipą.