Nesenai iš Lietuvos atvykau į Jungtines Amerikos Valstijas. Per ganėtinai trumpą laiką „įsikirtau” amerikonišką spiningavimo stilių. Manau, kad Jums bus įdomu sužinoti, kaip gaudo amerikiečiai, o gal ir Jums ten teks apsilankyti ir praleisti kelias dienas prie upių ir ežerų. Nepradėsiu iškart kalbėti apie įrankius, masalus ir kitą amerikonišką techniką.

Visų pirma norėčiau papasakoti apie čionykštę žūklės kultūrą ir papročius. Daug Lietuvėlės žvejų šiuo nuostabiu sportu nori prisipešti kuo daugiau žuvies, kad ir jo, ir jo kaimynės bei uošvienės šaldytuvas būtų pilnas. Čia, JAV, yra viskas atvirkščiai. Amerikietis, matydamas, kad kas gaudo žuvis dėl maisto, žiūri į jį taip pat kaip Lietuvis į jas paleidžiantį. Visi amerikiečiai į žūklę važiuoja pailsėti, atsiplėšti nuo gyvenimo stresų, ar papraščiausiai pasitreniruoti. Jei jau prisiminiau apie žūklės sportą, tai čia, Amerikoje, jis yra labai aukšto lygio. Vyksta taip vadinamos „Bass (ar kitų žuvų) tournament”. Visi dalyviai turi specialius „Bassboat” katerius su trolingo varikliuku.

Šias varžybas kiekvieną savaitę rodo per televiziją. Matytumėte, kaip pagavę įskaitinę žuvį dalyviai išreiškia savo laimę... Manau, ne be reikalo, nes prizai skaičiuojami ne tūkstančiais, ir ne dešimtimis, o šimtais tūkstančių dolerių... Atėjo laikas papasakoti apie pagrindinius žūklės būdus, įrankius, ir masalus, naudojamus Amerikoje. Spiningavimas, spiningavimas ir dar kartą spiningavimas. Šis žūklės būdas čia labai populiarus. Vyksta jau minėtos spiningavimo varžybos. Multiplikatoriaus sindromas. Multiplikatorius jau tapęs Amerikos žvejų tradicija. Visi profesionalūs žvejai naudoja tik šias rites (jos čia vadinamos baitcast). Multiplikatorinėms ritėms gaminami specialūs spiningai. Tai trumpi (180-210 cm), kieti, aštrios akcijos kotai su mažais žiedeliais bei specialios konstrukcijos rankenomis. Masalai: guminukas imituojantis vėžį, varlę, slieką ar driežą čia įprastas masalas. Lietuvoje guminukai apkaustomi tik ant galvakablių. Čia yra daugiau guminukų apginklavimo būdų. Taip vadinamasis “Texas rig”, “Caroline rig” ir t.t.

Texas rig
Caroline rig

Sekantis dažnai naudojamas masalas - vadinamasis „Spinerbaitas“. Tai pagrindinis masalas naudojamas tarp basų žvejų. Tai taip pat legenda tapęs amerikoniškasis masalas „Buzbaitas“ - labai į spinerbaitus panašus masalas, tačiau jisai traukiamas plaukia paviršiumi ir skleidžia stiprius virpesius.

Spinnerbait
Buzzbait

Dažnai naudojami džigai. Tai ant galvakablio surištas strymeris ar „guminė šluotelė“. Vartiklės, sukriukės, ar vobleriai čia nelabai populiarūs masalai. Kitas žymiai rečiau propaguojamas žūklės būdas - muselinė. Gyvenu nelabai „muselinėje” vietoje, taigi apie šį žūklės būdą daug nepapasakosiu. Bandžiau ir pagavau kelis basus ir lydekas, tačiau upėtakinės upės dar laukia manęs. Dar galiu pridurti, kad čia, JAV, galima gauti visko pradedant nuo kabliuko ir rankų darbo klijuoto bambuko muselinės koto kainuojančio dešimtis tūkstančius dolerių. Tai ne Lietuva, kur žmogeliui, užsimaniusiam rimtesnio muselinio, koto reikia iš Klaipėdos trenktis į Vilnių... Nieko daug nepasakosiu apie žūklės parduotuves, tik noriu pasakyti, kad vienoje kol viską apžiūrėjau praėjo 7 valandos... Lentynos prikimštos „G. Loomis” ir „St. Croix” kotų, daug “Shimano” ričių, didelis pasirinkimas „Rapala” voblerių ir t.t. Ką dar galiu pridurti, kad kainos vos ne per pus mažesnės nei Lietuvoje (pvz.: G. Loomis GL2 spiningų kainos svyruoja nuo 120 iki 200$). Apie čionykščius vandenis. Šiuo momentu dažniausiai spiningauju vienoje tokioje Des Plaines upėje, kuri yra netoli mano gyvenamosios vietos. Upė maždaug 100 metrų pločio, labai sekli (vietomis galima perbristi nesušlapus kelių), vanduo visada drumstas. Teko apsilankyti prie kelių ežerų. Man asmeniškai Lietuvos upės ir ežerai mielesni širdžiai... Žuvys. Basas - tai amerikiečių legenda tapusi žuvis. Basai yra skirstomi į dvi pagrindines juodųjų ir baltųjų basų grupes. Šios grupės skirstomos į dar smulkesnes. Pagrindinės dvi rūšys - largemouth ir smallmouth bass, priskiriami juodųjų basų grupei. Aprašyti kiekvieną žuvį, gyvenančią Amerikos vandenyse, prireiktų gerų dešimties lapų straipsnio, tad išvardinsiu pavadinimus žuvų, dažniausiai pagaunamų JAV: Catfish (šamo dėdė), basai, lydekos, muskės (lydekos tetos), sunfish, gerai žinomi karpiai, rudieji ir vaivorykštiniai upėtakiai, daug lašišos porūšių ir dar daug kitų. Manau šis straipsnis leido šiek tiek susipažinti su JAV žvejų kultūra, vandenimis ir gaudomomis žuvimis. Dar kartą sakau, kad Lietuvos upės ir ežerai tikrai mielesni mano širdžiai, ir labai jau jie brangūs pasidaro, kai esi kitame Atlanto gale…

Domantas