Poledinės žūklės pasaulio čempionatas vyks 2010 m. kovo 12 - 14 dienomis JAV.

* * *

Tai pirmoji informacija, kurią mums pateikė mūsų konsultantas, Latvijos sportinės žūklės federacijos prezidentas Janis Stikuts, kuris bus Latvijos delegacijos vadovu septintajame Pasaulio poledinės žūklės čempionate. Pasaulio čempionatas 2010 metais pirmą kartą persikelia iš Europos į Ameriką ir vyks kovo 12-14 Wisconsin valstijoje, Raynlender (Rhinelander) miestelyje ant Thompsono (Thompson) ežero ledo.

Trumpai apie žiemos žvejyba JAV. Skirtingai nuo mūsų žūklės Rytų Europoje ir Rusijoje, kur masalu naudojama avižėlė, o sužvejotos žuvys naudojamos maistui, žvejybos JAV ir Kanadoje metu žvejojamos trofėjinės žuvys, kurios, savo ruožtu, dažnai po foto sesijos paleidžiamos atgal į vandenį. Todėl JAV ir Kanadoje standartinė meškerė žiemą yra pritaikyta tik santykinai didelėms žuvims gaudyti ir daugiau primena mini spiningą: yra 50-80 cm ilgio su nedidele neinercine rite.

Taigi, naudojami nors ir moderniausi, tačiau pagal mūsų standartus grubūs įrankiai. Beje, padaugėjus Jungtinėse Amerikos Valstijose imigrantų iš Rytų Europos, pastaruoju metu tampa vis populiaresnės miniatiūrinės įrankių komplektacijos, įskaitant produktus, pagamintus iš volframo. Tam tikrą poveikį tam daro ir pasaulio čempionatai, kuriuose iki šiol laimėdavo miniatiūrizacijos pasekėjai.

Antra, JAV žvejai labai daug dėmesio skiria komfortui žvejyboje, ne tik gerindami drabužių, avalynės kokybę, bet ir modernizuodami meškeres bei įvairias smulkmenas. Komforto sričiai gali būti priskirti elektroniniai žvejo padėjėjai - GPS ir echolotai, taip pat sniego rogės, palapinės ir nameliai. Kadangi JAV laikytis saugumo ant ledo yra elementari norma, tai žvejoti nuo ledo prasidedama tik tada, kai ledo storis siekia 25-30 cm. Reikia nepamiršti, kad vidutiniškai, atsižvelgiant į regioną, pasiekdamas 50-80 cm ir didesnis ledo storis. Kaip tik ir ledo storis įtakoja, kad labai dažnai naudojami benzininiai grąžtai, kurie leidžia aktyviau ieškoti žuvies. Be to, daugelis žvejų didžiųjų ežerų rajonuose bei snieguotose vietose naudoja sniego roges. Šiauriniuose rajonuose, kur būna stiprios šalnos ar oras gali smarkiai pasikeisti, į žūklę vežasi pakankamai daug bagažo, įskaitant ir sudedamas, kartais net labai patogias palapines. Tie, kurie yra labai susižavėję žiemos žvejyba, dažnai naudoja net mobilius, jaukius kotedžo tipo namelius, kur galima miegoti, gamintis maistą bei žvejoti neišeinant iš jų. Ledui tapus normalaus storio, jie pastatomi žūklės vietoje trims - keturiems žiemos mėnesiams ir naudojami 2-3 dienų žūklėms.

Poledinės žūklės varžybos JAV


Bendras poledinės žūklės stilius paliko savo pėdsakus ir sportinėje žūklėje. Paprastai tai įvairios komercinės, dažniausiai komandinės varžybos (komandą sudaro du nariai). Varžybos, pretenduojančios į JAV čempionato statusą, organizuojamos kaip daug turų turinčios dviejų dienų varžybos, kurių geriausieji patenka į finalinį etapą. Kiekvieno turo nariai įneša nustatytą solidų įnašą, kurio dalis yra naudojama sukurti piniginės premijos fondui. Pavyzdžiui komanda, laimėjusi 2009 m. čempionatą, be JAV čempionų vardo gavo ir piniginę 25 000 dolerių premiją. Reikšmingas skirtumas, lyginant su tarptautiniu lygiu pripažintomis CIPS taisyklėmis yra tai, kad varžybose leidžiama naudoti motorinius grąžtus bei echolotus. Žūklės palengvinimui varžybų organizatoriai gali paruošti kokį nors skaičių ekečių. Įskaitai visada eina svoris, bet tik tam tikras kiekis tam tikrų rūšių žuvų. Pavyzdžiui, finaliniame 2009 m. NAIFC čempionato etape (North American Ice Fishing Circuit), kuris vyko tame pačiame mieste Raynlender, nustatant rezultatus, kiekviena komanda kasdiena turėjo teisę pateikti tik 8 krapes (ausytuosius ešerius) ir 8 taip vadinamus saulešerius. Turo laimėtoju tampa komanda (pora), kuri turi didžiausią svorį. Verta paminėti, kad dienos normą 16 žuvų retai kas sugauna. Taigi, tokios taisyklės ir diktuoja žvejybos taktiką – smulkmės nieks negaudo.

Apie pasaulio čempionato vietą

Pagal planą, žvejybos vieta turi būti Thompsono ežeras. Dalyviai bus apgyvendinti viešbutyje Holiday Acres ant ežero kranto. Ežero plotas yra maždaug 205 hektarų, kranto linija apie 12 km, didžiausias gylis 9 m, 20% ežero turi daugiau negu 6 m gylio, 15% mažiau nei 1 metro gylio. Vanduo yra skaidrus, rusvas. Dugnas: 55% smėlio, 25% dumblinas, 15% žvyras, 5% akmenuotas.

Tikėtina, kad čempionato metu vidutinė temperatūra bus maždaug -3ºC. Tuo pat kovo mėnesį dažniausiai dominuoja saulėti orai.

Ledas kovo mėnesį yra labai stabilus, o ledo storis regione paprastai 40-70 cm ribose.

Žuvys Thompson ežere

Ežere yra dažniausiai pagaunamos vadinamos trofėjinės žuvys (game fish) - lydekos, sterkai, ešeriai (Small Mouth and Large Mouth Bass), menkavertės žuvys (rough fish), kurios nėra naudojamas maistui ir kitiems tikslams. Pavyzdžiui, White Sucker, dugninė ir dažnai sutinkama žuvis. Jos mailius dažniausiai naudojamas kaip gyvas jaukas. Dažniausiai žvejojama žuvų grupė JAV, įskaitant Thompsono ežerą, vadinama Panfish. Skirtingų valstijų Mėgėjiškos žūklės taisyklėse gali būti nustatyta skirtinga šios grupės žuvų sudėtis. Panfish grupės žuvų pagavimas paprastai yra reguliuojamas minimaliai. Pavyzdžiui, pagal Viskonsino vietos įstatymus yra tik vienas apribojimas: žvejui leidžiama pasilikti ne daugiau kaip 25 vienetų žuvų per dieną. Mes panašios sudėties panfish neturime specialaus pavadinimo, bendrinėje kalboje yra tiesiog žuvis. Savo ruožtu JAV panfish pavadinimu vadinamos žuvys, kurios šiame regione gali išaugti iki įprasto dydžio keptuvės. Kaip tik tokias žuvis įvairiose varžybose ir ruošiasi žvejoti žvejai.

Pagrindinis panfish atstovas Thompsono ežere nežinoma mums žuvis Black Crappie (juodasis ausytasis ešerys), beje, yra laikoma labai skania žuvimi), kurios svoris yra 300 -500 g. Taip pat tarp gaudomų žuvų šioje valstijoje yra geltonasis ešerys (Yellow Perch, Perca flavescens) ir vienas iš saulės tipo ešerių (Blue Gill, Lepomis macrochirus). Geltonasis ešerys Jungtinėse Valstijose vadinamas tiesiog Perch arba kaip mes sakome ešerys. Tai amerikietiškas mūsų upių ar Europos ešerio brolis, kuris yra vadinamas geltonu, nes turi daugiau gelsvos spalvos (tokius mes sutinkame ten, kur yra smėlėtas dugnas). Taip pat varžybų ežero vandenyse jūs galite sutikti ir kitas į ešerius panašias žuvis, vadinamas bendru Sunfish pavadinimu.

www.salmo.lt