Viskas visada prasideda nuo idėjos. Tikriausiai nesuklysiu sakydamas, kad mintis suorganizuoti poledinio blizgiavimo varžybas visų pirma kilo vienam iš žvejų klubo „Ant Bangos“ narių, geram bičiuliui, dzūkui iki kaulų smegenų Martynui Mikelioniui. Aišku, gali būti, kad ne jis vienas apie tai galvojo. Bet iš nebūties taško išjudino būtent jis. Tokių renginių organizavimo ne vienerių metų patirtį turinčio klubo nariai netruko prisijungti: kas geru žodžiu, kas ir darbais. Nesuskaičiuojama galybė žinučių buvo parašyta klubo forume ir Skype konferencijoje, kol žodis tapo kūnu. Mes, žvejai, tokie jau esame, kad ne tik rezultatas teikia malonumą, bet ir pats procesas. Rengti varžybas visada įdomu ir malonu, pradedant teisingo vandens telkinio, baigiant rėmėjų paieška.

Kai pagalvoju apie poledinį blizgiavimą, apie įrankius ir masalus, vienas iš pirmųjų vardų, kuris šauna į galvą yra „Kuusamo“. Per paskutinį dešimtmetį, būtent šio Suomijos žūklės reikmenų gamintojo polediniai viliokliai tapo žieminės blizgutės etalonu. Nenuostabu, kad visų pirma dėl paramos varžyboms pradėjome kalbą su „Kuusamo“ atstovais Lietuvoje UAB „Albatros“ prekyba“. Mūsų iniciatyva buvo sutikta daugiau nei palankiai. Pirmosioms Lietuvoje poledinio blizgiavimo varžyboms generalinis rėmėjas įsteigė ne tik „Kuusamo“ taurę, bet ir skyrė galybę vertingų prizų visiems dalyviams ir prizininkams. Varžybų nugalėtojo laukė daugiau nei 1000 Lt vertės žieminis naujos kartos „Kuusamo“ kostiumas, vienas iš geriausių šiuo metu esančių šalies rinkoje. Prie pagrindinio varžybų rėmėjo prisijungė pora senų gerų pažįstamų, kurie su klubu yra jau nebe pirmus metus. Puikios automobilių kosmetikos „Sonax“ atstovai Lietuvoje ir sulčių, vaisvandenių ir mineralinio vandens gamintojas „Elmenhorster“ praturtino prizinį fondą vertingomis dovanomis. Paskutinis gausų rėmėjų būrį papildė „Kėdainių konservų fabrikas“. Kėdainiškiai pažadėjo visus varžybų dalyvius pavalgydinti skaniausia žvejų sriuba, kurioje nėra ne tik jokių konservantų, bet su žiburiu nerastum ir E priedų.

Turint tokią solidžią paramą beliko išrinkti gerą telkinį varžyboms. Po ilgų diskusijų pasirinktas Aukštadvario tvenkinys Trakų rajone, kurį kiek neteisingai skelbime apie varžybas sumažinome iki Negasčiaus ežero. Iš tikrųjų prieš pusę amžiaus patvenkus Verknės upę, minėtasis ežeras bei dar keturi šalia telkšantys ežerėliai susiformavo į vieną 293,4 ha ploto tvenkinį. Aukštadvario tvenkinys pasižymi žuvingumu, labai įvairiu dugno reljefu, o giliausia jo vieta siekia net 40 metrų. Prie tvenkinio yra puikus privažiavimas, didelė visada nuvalyta aikštelė automobiliams ir žiemą vasarą veikianti kavinė „Du angelai“. Tai yra viskas, ko reikia surengti pirmosioms Lietuvoje poledinio blizgiavimo varžyboms.Renginio diena išaušo puiki. Lengvai, be vėjo ir kritulių šalveno. Dievas buvo maloningas, nes dar išvakarėse sinoptikų žadėtas atmosferos frontas nusileido į Baltarusiją. Pirmieji varžybų dalyviai pasirodė dar su tamsa, ir prasidėjus registracijai prie teisėjų staliuko išsirikiavo nemaža eilė. Mašinų stovėjimo aikštelėje artėjant startui beveik pritrūko laisvų vietų. Vyrai turėjo galimybę prieš varžybas papildyti savo turimų masalų atsargas. Operatyviai ant kranto susirentę palapinę blizgučių ir švytuoklių įsigyti siūlė prekybininkai iš Kauno. Ir jiems gerai, ir žvejams. Juk visada atrodo, kad iki pilnos laimės trūksta dar vienos blizgutės.Prieš pat startą į rikiuotę pakvietę visus varžybų dalyvius, organizatoriai paskelbė, kad iš viso susirinko 86 žvejai. Daug. Smagu, kad pirmą kartą organizuojamos tokio pobūdžio varžybos sulaukė tokio žvejų dėmesio.

Tikriausiai neatsitiktinai jose apsilankė ir laidos „Šiandien kimba“ kūrybinė grupė. Kas nauja, visada įdomu.Trumpai priminęs taisykles, ir palinkėjęs garbingo rungimosi žvejų klubo „Ant Bangos“ pirmininkas Naglis Miknevičius paskelbė varžybų pradžią. Gausus žvejų būrys pasklido po Aukštadvario tvenkinio ledą. Dar prieš kelias dienas visi būtų klimpę į nevisai sušalusio sniego košę. Dievas buvo maloningas dvigubai, pasiuntęs ne tik gerą orą varžybų dieną, bet ir naktį prieš sušaldęs tą košę ir dar labiau sutvirtinęs ledą. Idealesnių sąlygų tiesiog nebūna.Žuvis kibo. Jau po pirmosios varžybų valandos sutikti teisėjai pasakojo, kad dauguma dalyvių buvo sugavę bent po vieną ešerį: nuo telpančio į degtukų dėžutę iki beveik puskilograminio dryžuotojo, kurį jau pirmoje eketėje pavyko sumedžioti molėtiškiui Sigitui Lukštai.

Nežiūrint į tai, kad varžybų diena – kalendorinis viduržiemis, ešeriai gana aktyviai ir toliau stvarstė žvejų blizgutes ir balansyrus. Tiesa, grąžtu pasidarbuoti teko nemažai. Keletas nedidelių telkinio įlankėlių į varžybų pabaigą atrodė kaip rėtis.Keletas kalbintų žvejų minėjo apie gana aktyvų lydekų kibimą. Deja, dauguma jų buvo šiek tiek už legalumo ribos. Laurynui Jasiūnui pavyko ištraukti net tris margašones, bet didžiausiajai iš jų vis tiek pritrūko pusės centimetro. Mano švytuoklę taip pat tris kartus atakavo dantytosios. Deja, visos trys kiek patrauktos atsikabino. Pirmasis legalią lydeką dar varžybų pradžioje pagavo vyriausias varžybų dalyvis Romualdas Undraitis. Jis ilgą laiką buvo vienas varžybų lyderių, ir atrodė, kad sugautas „bonusas“ ir patirtis padarys savo darbą. Visgi kiti žvejai nebuvo linkę nusileisti: atkakliai gręžė, blizgiavo, švytuokliavo ir toliau gręžė… Iki pat finišo.

Kad kova dėl prizinių vietų buvo atkakli, galime suprasti pažvelgę į rezultatų suvestinę. Pirmajame dešimtuke vieną nuo kito žvejus skyrė tik kelios dešimtys gramų. Kiekvienas net mažiausias ešeriukas galėjo lemti aukštesnę vietą galutinėje rikiuotėje. „Bonusai“ taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Sigitas Lukšta užėmęs vienuoliktą vietą tik per plauką liko už pirmojo dešimtuko ribos. Didžiausią varžybose 564 g svėrusį ešerį sugavęs Ramūnas Stundžia užėmė aštuntąją vietą, mano minėtas Romualdas Undraitis su lydeka liko septintas, Marius Semaška su keturių šimtų gramų dryžuotuoju liko penktas. Prizininkų trejetą pradeda Gediminas Paulauskas. Blizgiaudamas jis per penkias varžybų valandas surinko beveik kilogramą dryžuotųjų ir vos 48 gramais aplenkė ketvirtoje vietoje likusį Aidą Undraitį. Kilogramo ribą perkopė tik du dalyviai. Antrąją vietą užėmęs Kęstutis Arbačiauskas iš Punios miestelio sugavo 1,171 kg ešerių. Kęstutis minėjo, kad dauguma ešerių buvo standartiniai: nuo „cigaretinių“ iki šimto gramų. Tik į varžybų pabaigą užkibę du dviejų ir trijų šimtų gramų gražuoliai lėmė tai, kad jam pavyko užlipti ant prizininkų pakylos. Beje, puniškis išdavė, kad visas žuvis suviliojo „Kuusamo Varma“ varinės spalvos blizgute.

Pirmųjų Lietuvoje poledinio blizgiavimo varžybų nugalėtoju tapo Antonas Misevičius. Jam atiteko gražuolė „Kuusamo“ taurė ir pagrindinis prizas – naujos kartos „Kuusamo“ žieminis kostiumas. Tokį rezultatą nulėmė Antono sugautas, ko gero, rekordinis poledinės žūklės varžybose Lietuvos istorijoje laimikis: daugiau nei 5 kg lydeka. Laimingas nugalėtojas pasakojo, kad sugavęs kelis ešerius, ir toliau tęsė jų paiešką gręždamas eketes sekliausioje ežero dalyje. Priešpaskutinę varžybų valandą vienoje iš daugybės ekečių sulaukė rimtesnio kibimo. Po gerų dešimties minučių kovos tik 0,14 mm storio valu su pavadėliu ant ledo buvo ištraukta margašonė Aukštadvario tvenkinio senjora. Antonas pasakojo, kad valas nutrūko, kai iš eketės kyšojo tik lydekos galva. Žvejas spėjo laiku susiorientuoti ir pastvėręs paguldė ant ledo pergalingą laimikį.Kiekvienas varžybų dalyvis atminimui gavo po „Kuusamo“ blizgutę, o varžybų prizininkams atiteko „Kuusamo“, „Sonax“ ir „Elmenhorster“ dovanos.

Varžybų pabaigoje skanaudami karštą „Kėdainių konservų fabriko“ sriubą ir užkąsdami organizatorių keptais kibinais žvejai džiaugėsi pavykusiu renginiu ir linkėjo, kad jis taptų tradiciniu.Žvejams besiskirstant, kalbintas idėjinis varžybų vadovas Martynas Mikelionis tvirtai prižadėjo, kad nuo šiol poledinio blizgiavimo varžybas klubas „Ant Bangos“ rengs kasmet. Anot jo, pirmas blynas iškepė kuo puikiausiai, o didelis susidomėjimas tik parodė, kad tokie renginiai žvejams yra labai reikalingi. Žvejų klubo „Ant Bangos“ vardu dėkoju renginio rėmėjams ir dalyviams.Emilis Muliuolis
www.ant-bangos.lt